Prezident Steinmeier

Steinmeier složil prezidentskou přísahu, hned kritizoval Erdogana

Prezident Steinmeier
Steinmeier složil prezidentskou přísahu, hned kritizoval Erdogana

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který ve středu na společném zasedání Spolkového sněmu a Spolkové rady slavnostně složil přísahu, v projevu vybídl Němce k obraně demokracie. Zároveň se obrátil na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s výzvou, aby se vyvaroval dalších nacistických přirovnání na adresu Německa a aby propustil německo-tureckého novináře Denize Yücela.

Steinmeier, který prezidentský úřad od Joachima Gaucka převzal již v neděli, ve středu prohlásil, že nebude nestrannou hlavou státu. „Naopak – budu na straně demokracie,“ řekl. Hovořil také o Evropě a Evropské unii, jejíž kritika je oprávněná, neboť potřebuje reformy. V této souvislosti varoval před návratem k nacionálním tématům.

Kriticky se nový německý prezident zmínil o svém tureckém protějšku. S Ankarou má nyní Berlín napjaté vztahy, neboť německé úřady zakázaly tureckým politikům vést v Německu mezi tureckou menšinou agitační kampaň před dubnovým referendem o posílení Erdoganových pravomocí. Turecký prezident v reakci na to přirovnal chování Německa a kancléřky Angely Merkelové k nacistickým způsobům.

„Zanechte nestydatého přirovnávání k nacismu! Nepřeřízněte pouto s těmi, kteří chtějí mít Turecko za partnera,“ řekl Steinmeier. „Respektujte právní stát a svobodu médií a novinářů! A propusťte Denize Yücela,“ dodal.

Yücela, který má turecké i německé občanství a proti jehož zadržení Berlín opakovaně protestoval, označil Erdogan za agenta teroristů.

„Zanechte nestydatého přirovnávání k nacismu! Nepřeřízněte pouto s těmi, kteří chtějí mít Turecko za partnera,“ řekl Steinmeier - FOTO: Shutterstock

 

,