KULTURNÍ TIPY

Potencionální omilostnění hříšníků

KULTURNÍ TIPY
Potencionální omilostnění hříšníků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mutanti u konce se svou poutí

Pokud se filmových premiér v kinech týče, je to napínavý a především nebývale nostalgický týden. Pro forma budiž sděleno, že po čase se v kinech v běžné distribuci objeví Amadeus Miloše Formana (asi dárek k pětaosmdesátinám), novým filmem Muzzikanti se vrací Dušan Rapoš (jehož trilogie Fontána pre Zuzanu probouzela touhu po ženách v nejednom chlapeckém těle) a po sedmnácti letech od premiéry snímku X-Men se snímkem Logan: Wolverine loučí Hugh Jackman a Patrick Stewart se svými postavami mutantů – ochránců našeho dobrého světa.

Oba herci potvrdili, že novinka určitě je jejich poslední vystoupení ve daných úlohách, neboť vzhledem k dojemnému finále filmu je vhodné rozloučit se právě teď. Dílem, jež pomyslně předává štafetu mnohem mladším hrdinům: vždyť titulní Logan je dívka školou povinná, teprve greenhorn. Holt když milenky pláčou, mutanti stárnou.

Logan: Wolverine, USA, 137 minut
Režie: James Mangold
Scénář: Michael Green, Scott Frank, James Mangold
Kamera: John Mathieson
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Dafne Keenová, Stephen Merchant a další.
V kinech od 2. března.

Záběr ze snímku Logan: Wolverine - FOTO: 20th Century Fox / James Mangold

Tygří oko z filadelfských schodů

Tuzemská muzikálová scéna už si troufla na ledaco od Hamleta a Tří mušketýrů po Draculu, dětskou vyprávěnku Ať žijí duchové! nebo ovšem nejnověji průřez písněmi Václava Neckáře a Karla Gotta. Málokterý milník odolává, nezvládla to Abba ani Ježíš Kristus. Nakonec dokonce ani vůbec největší rváč všech dob: totiž Rocky. Příběh filadelfského boxera, který se z ničeho vydrápe na vrchol, porazí mistra světa v těžké váze, najde svou životní lásku, a k tomu navíc střídavě inspiruje (a mučí) lidi kolem sebe maximálně tvrdým tréninkem a extrémně člověčenskými monology, takže mu žádné srdce aspoň trochu schopné citu neodolá, tedy dostává svou českou podobu, českou řeč a český feeling. A to navíc v někdejším Paláci kultury, místě opulentních sjezdů zdejší komunistické strany. Je v tom spojení cosi nakažlivě levicového – vzbuzuje hrůzu i obdiv. Tak bojuj, Rocky!

Thomas Meehan, Sylvester Stallone: Rocky
Hudba: Stephen Flaherty
Texty: Lynn Ahrens
České přebásnění: Michael Prostějovský
Režie: Christoph Drewitz
Choreografie: Ivana Hannichová
Fight choreografie: Vladimír Hub
Scénografie: Martin Černý
Kostýmy: Roman Šolc
Hrají: Jan Kříž / Kryštof Michal / Peter Pecha (Rocky), Hana Holišová / Markéta Procházková (Adrian), Milan Šteindler / LWFrenk (Mickey), Roman Vojtek / Henrich HEŇO Šiška (Paulie), Luther Simon (Apollo) a další.
Premiéra 3. března v Kongresovém centru Praha, termíny repríz sledujte na webu www.rockypraha.cz.

Záběr ze zkoušky české verze muzikálu Rocky - FOTO: Rockypraha.cz

Všichni znají Justina. Nebo poznají

Písničkář Justin Lavash se sice narodil v Londýně v roce, kdy této zemi pomáhala k záchraně sovětská spřátelené vojska, posledních více než deset let však žije v Praze a je vyhledávaným spoluhráčem české špičky: namátkou Lenky Dusilové, Vladimíra Merty, Moniky Načevy nebo Radúzy. Vlastně každý zná Justina Lavashe, protože jak sám říká, „život je tady, v Praze“. A bodejť by nebyl známý, vždyť jeho podmanivá hudba nehledí na žánry – je čímsi mezi blues, jazzem, zřejmě folkem a jistěže hlavně osobitostí svého tvůrce. Píše o přátelství, o lásce, o svém životě, typická pro něj je mistrná hra na kytaru, charakteristická vybrnkáváním. Lavash takto je schopen zahrát polyfonii mnoha vrstev. Přitom předem není jasné, zda ke slyšení bude expanze tradičních forem, anebo prvky psychedelie, tanečního funky či naopak lyrické anebo dramatické balady. Takže ano.

„Koncert mezi knihami“ Justin Lavash odehraje 7. března od 18:00 v plzeňském M-klubu.
Vstupné: 50 až 80 Kč, předprodej neprobíhá.

Justin Lavash na jedné ze svých portrétních fotek - FOTO: Archiv Justina Lavashe

Konečně náležitě splacený dluh

Konečně vyšla precizní edice díla Mileny Jesenské, autorky doposud vlastně málo objevené. Novinka samozřejmě je výsledek trpělivé ediční práce největší znalkyně autorčina díla – Marie Jiráskové (rozhovor s ní přinesl Týdeník Echo 33/2016; zabýval se tehdy druhým tvůrcem, jemuž Jirásková celoživotně věnovala své síly: Jaroslavem Seifertem). Rozsáhlá tvorba Mileny Jesenské jistě tvoří základ moderní české publicistiky a ovšem překladu. Méně už prózy, leč ani ji autorce nelze upřít. Kniha ostatně představuje všecky fasety tvorby Jesenské: její jádro je právě v publicistice psané za života Franze Kafky, Kafkou komentované a ve společensko-politické publicistice spjaté s Peroutkovou Přítomností na sklonku 30. let. Edice obsahuje úplnou bibliografii díla Mileny Jesenské a má ambici posloužit jako východisko k překladům autorčina díla do cizích jazyků.

Milena Jesenská: Křižovatky (Výbor z díla)
Editorka: Marie Jirásková
Vydalo nakladatelství Torst roku 2016 (ve skutečnosti 2017). 880 s. 559 Kč.

1. března 2017