Pochvala za projev

Macron vyzval k vícerychlostní Evropě, Juncker ho za to pochválil

Pochvala za projev
Macron vyzval k vícerychlostní Evropě, Juncker ho za to pochválil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za velmi evropský a v mnohém odrážející záměry Evropské komise označil předseda unijní exekutivy Jean-Claude Juncker úterní projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možné budoucnosti evropské integrace. Novinářům to ve středu řekl Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Na Macronův projev reagovala i kancléřka Angela Merkelová, která vítá nadcházející debatu o budoucnosti EU.

„Debata (o budoucnosti EU) jasně začíná. To je to, co chtěla komise vidět, začátek hluboké diskuse o budoucnosti Evropy,“ poznamenal Schinas. Připomněl Junckerovu řeč před Evropským parlamentem z 13. září, v níž předseda komise přišel s některými vlastními návrhy a představami. Komise také už dříve nabídla k diskusi takzvanou Bílou knihu o budoucnosti EU s pěti možnými scénáři dalšího vývoje.

Podle Schinase je nyní třeba, aby se návrhy z nejrůznějších stran staly součástí diskuse a následně i jasné cesty k budoucí podobě unie s jasnými návrhy a veřejnou debatou o nich. „Chceme zajistit, že tento proces přinese první výsledky před evropskými volbami v roce 2019,“ poznamenal mluvčí.

Macron v úterý ve vystoupení na pařížské Sorbonně vyzval k vytvoření vícerychlostní Evropy. Členské země Evropské unie by podle jeho představ měly prohloubit spolupráci v zahraniční a migrační politice, bezpečnosti i obraně. Země platící společnou měnou euro by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí.

Merkelová: Představy Macrona obohatí debatu o EU

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) je přesvědčená, že návrhy francouzského prezidenta, které Emmanuel Macron představil ve svém úterním projevu, obohatí debatu o budoucnosti Evropy. Na hodnocení jednotlivých opatření je ale ještě příliš brzy. „Kancléřka vítá, že francouzský prezident promluvil s takovým elánem a s takovou evropskou vášní a že tím poskytl tolik námětů pro nadcházející a nutnou debatu o budoucnosti Evropy,“ konstatoval její mluvčí Steffen Seibert, podle něhož Merkelová k této debatě ráda přispěje.

Na dotazy týkající se konkrétních Macronových návrhů mluvčí odvětil, že je ještě příliš brzy na jejich hodnocení. Záleží podle něj na jejich konkrétním provedení. Německo ale všechny návrhy pečlivě zváží.

Pochvala od francouzského tisku

Francouzský tisk ve středu vyzdvihl odvahu a nadšení prezidenta Emmanuela Macrona, který v úterý představil sérii návrhů na reformu Evropské unie. Zároveň ale dal najevo, že čeká na jejich konkretizaci. Agentura AFP napsala, že „prezidentův ohnivý projev a jeho vrcholné návrhy pro Evropu spíše tisk okouzlil, někteří sloupkaři ho však podezírají z postranních úmyslů“.

Dvěma desítkami ambiciózních návrhů pro EU prezident oslovil například konzervativně pravicový list Le Figaro, podle kterého Macron „jako hurikán procházející starým kontinentem slíbil, že všechno rozruší“. „Tato odvaha je sama o sobě bodem zlomu. Macron měl pravdu, když odsoudil výstavbu Evropy, která se schovávala před lidmi“.

Podle ekonomického listu Les Echos vedl Macron zteč proti tomu, co je označováno za nemožné. List ocenil, že prezident chce „skoncovat s pochybnostmi, mluvit jinak, překonat odpor na národní úrovni, sladit občany a politické elity, vrátit život tam, kde byl umrtven a oživit lásku k Evropě“.

Boj proti horší kvalitě potravin

Odpoledník Le Monde upozornil, že se Macron ve svých evropských vizích oproti předchozím projevům mírnil, o prohlubování integrace eurozóny se tolik nerozšiřoval kvůli povolební situaci v Německu. Vstřícnější byl i k východní Evropě, podrážděné vnucenými migračními kvótami, s tím, že o požadované solidaritě se musí jednat. List připomněl, že Macron podpořil i boj proti horší kvalitě potravin ve stejném obalu nabízených v nových zemích EU. Zároveň ale tyto země varoval, že budoucnost evropských národů nemůže stále záviset na hledání nejširšího „společného jmenovatele“.

Za úspěšný považuje Macronův projev většina regionálního tisku. „To nejmenší, co můžeme říct, je to, že prezident Macron výrazně oddělil zrno od plev představením opravdových návrhů“, napsal list Les Derniéres Nouvelles d‘Alsace. „V každém případě se žádný francouzský vůdce neodvážil zatřást starými evropskými vzory, komunitární rutinou a lidovými obavami tak jako on,“ reagoval deník L‘Opinion.

Celostátní levicový deník Libération vychvaluje „jazyk zdravého rozumu a odvahy“ prezidenta, který oprávněně poukazuje na nutnost sjednotit evropskou obranu, přístup k přistěhovalectví, boj proti terorismu a sociální systém. Zároveň ale Macronův projev považuje za píchání do vosího hnízda a ptá se, zda vystoupení před představením státního rozpočtu není nějakou kamufláží.

Plánovaná spolupráce s Merkelovou

Podezřívavý je i regionální Le Journal de la Haute-Marne, podle kterého je cílem Macronova vystoupení něco jiného. S německou kancléřkou Angelou Merkelovou, dočasně zaneprázdněnou komplikovaným vývojem na domácí scéně, může Macron doufat, že opanuje situaci na evropské šachovnici. „Je to koneckonců ambice, kterou nikdy neskrýval. V nadcházejících měsících se naši partneři budou muset vymezit vůči tomu či onomu bodu z plánu, který (Macron) představil na Sorbonně,“ uvedl list.

Deník La Voix du Nord upozorňuje, že po vyhlášení svých cílů se Macron bude muset „ušpinit prací“, aby přesvědčil své partnery.

J.C. Juncker - Foto: Shutterstock

 

,