Protesty při summitu G20

Situace je vážná: Boje v Hamburku pokračovaly i v noci

Protesty při summitu G20
Situace je vážná: Boje v Hamburku pokračovaly i v noci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Násilnosti, které po celý den doprovázely summit skupiny G20 v Hamburku, neustávají ani v noci. Ve čtvrti St. Pauli se policie střetla s 500 demonstranty, kteří házeli kameny. Ve čtvrti Schanzenviertel jeden z policistů vystřelil varovně do vzduchu. Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění 196 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici; 83 lidí bylo zadrženo.

„Jeden z policistů byl ve čtvrti Schanzenviertel masivně napaden násilníky a vypálil varovný výstřel,“ napsala na twitteru hamburská policie. Později upřesnila, že byl napaden, když viděl loupež, proti níž chtěl s kolegy zakročit. Policista nakonec našel úkryt v jednom z obchodů.

V noci pak policie na twitteru uvedla, že výtržníci chtějí proti bezpečnostním jednotkám spáchat závažné trestné činy. „Situace je velmi vážná,“ sdělila policie.

Městem se podle úřadů pohybují výtržníci ozbrojení železnými tyčemi a praky, kterými střílejí kameny. Dav také obsadil lešení, ze kterých na policisty haže nejrůznější předměty. Ve čtvrti Schanzenviertel výtržníci vyrabovali drogerii a obchod s potravinami.

Už během odpoledne se protestující přesunuli dva kilometry od St. Pauli k Labské filharmonii, kam večer zamířili světoví státníci. Policie se protestující snažila udržet mimo přísně chráněnou zónu i za pomoci vodních děl. Doporučuje také lidem nejezdit do centra Hamburku auty.

Přístav a Labe protékající okolo budovy filharmonie byly už odpoledne terčem demonstrací, když tudy proplouvaly lodě aktivistů bojujících za životní prostředí. Jedna z nich na palubě vezla glóbus, na němž jako na záchodě seděl americký prezident Donald Trump vyobrazený spíše jako malé rozzuřené dítě.

Protesty tak pokračovaly po bouřlivé noci v pátek už od čtyř hodin ráno. Ve městské části Altona, která leží na západě Hamburku na pravém břehu Labe, napadli radikálové policejní stanici, v místě hořela auta. Fotograf agentury DPA uvedl, že ve zdejší ulici Elbchaussee viděl 25 až 30 vyhořelých aut. Na některých záběrech, které se objevily na sociálních sítích, byly vidět ulice, v nichž na obou stranách vozovky hořela auta. Předměty v plamenech byly také na některých místech přímo v ulicích. Hasiči zasahovali od čtvrtečního večera u celkem 61 menších i větších požárů.

Ve čtvrti St. Pauli, která leží asi dva kilometry západně od Labské filharmonie, kde byl pro státníky uspořádán večerní koncert, policie proti odpůrcům summitu použila vodní děla. Podobně v pátek během dne postupovala mnohokrát. Střety ve čtvrti pokračují i pozdě večer, v některých ulicích navíc znovu hoří předměty, které tam levicoví radikálové naházeli. Materiál berou třeba na okolních stavbách.

Rozsáhlé demonstrace se ve druhém největším městě Německa očekávají i v sobotu. V hamburských ulicích by mohlo být až 100 000 protestujících.

Nepokoje v Hamburku - Foto: Reuters

Násilí propuklo ve čtvrtek večer

Demonstrace s názvem Vítejte v pekle namířená proti vrcholné schůzce zástupců ekonomicky vyspělých zemí se ve čtvrtek vpodvečer zvrhla v rozsáhlé střety s policií. Z davu čítajícího několik tisíc lidí létaly lahve, dýmovnice a další předměty, zatímco policie nasadila vodní děla a pepřový sprej.

Policie uvedla, že demonstranti napadli její příslušníky, zatímco protestující tvrdí, že střety vyprovokovala policie. „Policejní stát dělá vše proto, aby nás připravil o naše právo demonstrovat,“ řekl AFP jeden z tisíců přítomných levicových radikálů Georg Ismail.

Demonstranti se ve čtvrtek u hamburského přístavu začali scházet po 16:00 a k pochodu městem se zhruba 12.000 lidí v klidu vydalo o tři hodiny později. Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok zdůvodnila tím, že asi tisícovka osob měla zakrytý obličej, což není dovoleno.

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu. Do akce se zapojilo mnoho desítek policistů, kteří se v některých případech dostali do velmi tvrdých potyček s demonstranty. Na místě v tu chvíli bouchaly petardy a vznášel se nad ním dým. Část protestujících se snažila přelézt zeď vedoucí podél ulice, aby unikla před vodními děly.

Zásah policejních složek v Hamburku - foto - reuters

Na televizních záběrech byli nedlouho poté vidět policisté, jak zatýkají některé protestující, a zdravotníci, kteří pomáhali zraněným. Kolik je zatčených a zraněných, zatím policie neuvedla. Na twitteru ale napsala, že její příslušníky demonstranti napadli.

Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor. Demonstranti, s nimiž mluvila televize N24, takový výklad odmítají a tvrdí, že vše vyprovokovala policie. Pořadatelé nakonec demonstraci ukončili.

Při výtržnostech bylo zraněno 111 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných jejich přesný počet ale není znám. Policie zatím zatkla 29 lidí. Výtržnosti, při nichž v některých ulicích severoněmeckého města hořely barikády a byly poničeny výklady, v brzkých ranních hodinách postupně ustávaly.

, , drb, bp

8. července 2017