Chodorkovskij: Putin bude prezidentem ze setrvačnosti počtvrté

Chodorkovskij: Putin bude prezidentem ze setrvačnosti počtvrté

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Přestože si Vladimir Putin pěstuje image až „nesmrtelného“ vůdce, ke které značnou měrou přispívají i ruská média, mnozí si už teď kladou otázku, kdy odejde trojnásobný prezident do důchodu. Příštími volbami v roce 2018 projde úspěšně a ze setrvačnosti ho Rusové vynesou do prezidentského úřadu i počtvrté. Myslí si to někdejší ruský magnát a Putinův kritik a jeho bývalý vězeň Michail Chodorkovskij. Řekl to v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

V souvislosti se změnou v Rusku nemluví Chodorkovskij o ruských prezidentských volbách v roce 2018 jako o významné události. „Myslím, že (Putin – pozn. red.) projde rokem 2018 snadno,“ uvedl. Bývalý ropný magnát je přesvědčený, že Putin absolvuje další šestileté funkční období. Možnost, že by nekandidoval, ani nepřipustil.

Nicméně Chodorkovskij je přesvědčený, že to bude pro současného 64letého šéfa Kremlu konec politické kariéry jako vůdce Ruské federace. Změnit ústavu, aby mohl kandidovat v dalších volbách, se podle něj nepokusí. Možná se prý pokusí zavést ve vedení státu něco jako „čínský model“ na ruský způsob.

Nakonec mu „zlomí vaz“ krize loajality, kterou ruské elity procházejí už nyní. Ta bude podle Chodorkovského pokračovat souběžně s tím, jak Putin nebude schopný zajistit ruským elitám „bezpečnost“. Jako příklad uvedl právě nedávné změny na ministerstvu ekonomického rozvoje. Kvůli obvinění z korupce byl zatčen a odvolán jeho šéf Alexej Uljukajev.

Takové záležitosti budou postupem čase stále víc mimo Putinovu kontrolu. „To je Kreml, ve kterém každý hájí své zájmy. Zabezpečte mi permantní přístup k moci. Na oplátku vám dám to či ono. A tak to funguje,“ uvedl Chodorkovskij.

Michail Chodorkovsij byl v minulosti považován za vážného politického konkurenta Vladimira Putina. Bývalý majitel obřího petrochemického koncernu Jukos byl v roce 2003 odsouzen k deseti letům za daňové úniky a zpronevěru. Proces byl ovšem politický a za mřížemi se ocitl kvůli tomu, že začal Putinova kritizovat a podporovat opozici. Na základě prezidentské milosti se v prosinci 2013 dostal na svobodu a opustil Rusko. Zdržuje se ve Velké Británii a ve Švýcarsku a nepřestává kritizovat politiku Kremlu.

, bp

11. prosince 2016