„Během léta můžete snadno vydělat milion rublů!“ Rusko láká 30 tisíc dobrovolníků do války
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská invaze na Ukrajinu trvá už pátým měsícem a Moskvě docházejí nasazené síly. Podle Washingtonu ruská armáda přišla už o polovinu svých vojáků a Rusko tedy mobilizuje další dobrovolníky. Podle analytiků by jich mohlo být nasazeno přes 30 000, aby doplnili prořídlé ruské řady, a to zejména ve východní oblasti, píše server CNN. Dobrovolníky úřady lákají na rychlé a nadstandardní výdělky i na patriotismus.
Po celém Rusku se formují dobrovolnické prapory k nasazení do války na Ukrajině, respektive k připojení do takzvané "speciální vojenské operace". Podle šéfa britské rozvědky MI6 Richarda Moore bude pro Rusy v příštích týdnech stále obtížnější dodávat pracovní sílu i vojenský materiál.
éf Kremlu Vladimir Putin se však zjevně vyhýbá všeobecné mobilizaci a proto jsou dobrovolnické prapory jedním ze způsobů, jak rozšířit ruskou vojenskou sílu bez drastického kroku. Podle všeho se při náboru zaměřují na chudší a izolovanější regiony a využívají jako lákadlo rychlý výdělek.
Podle ruské výzkumnice z Institutu pro studium války ve Washingtonu Kateryny Stepanenkové je celý proces dobrovolnických praporů řízen z Moskvy. "Kreml údajně nařídil všem 85 ruským federálním subjektům - regionům Ruské federace plus okupovanému Krymu a Sevastopolu, aby naverbovali dobrovolnické prapory, a vyhnuli se tak vyhlášení částečné nebo úplné mobilizace v Rusku," uvedla pro server.
Nábor Moskvě pomáhají financovat samy regiony, což však podle Stepanenkové vytváří obrovský tlak na jejich rozpočty. Například Krasnojarsk na Sibiři musel na projekt vyčlenit asi 2 miliony dolarů.
Navíc kvalifikace požadované pro rekruty se liší místo od místa. Jeden online leták v Kazani v Tatarstánu verbuje slovy: "Zveme muže do 49 let, kteří dříve sloužili v armádě, a nabízíme smlouvu na 4 měsíce ve vaší vojenské specializaci." Jinde se mohou připojit muži do 60 let s čistým trestním rejstříkem. V online oznámeních navíc často není vyžadována ani předchozí vojenská zkušenost.
Některým stačí patriotismus. V Permu pod titulkem "Práce pro opravdové muže" hledají "„odvážné, sebevědomé, mimořádné, všestranné patrioty našeho národa“. Podle příspěvků je na výcvik vyhrazen asi jeden měsíc, což není příliš s ohledem na to, že rekruti mají většinou malé nebo žádné vojenské zkušenosti. Podle standardní politiky ruského ministerstva obrany musí všichni rekruti podepisující smlouvu absolvovat čtyři týdny kombinovaného výcviku ve zbraních. Není jasné, zda se stejné podmínky aplikují i na všechny dobrovolníky.
Smlouvy dobrovolníků bývají od čtyř měsíců do jednoho roku. Slibují mnohem vyšší mzdy, než je průměr v ruských regionech. Například prapory vznikající v Permu a západoruské oblasti Kirov nabízejí příjem od 300 000 rublů měsíčně (cca 120 000 Kč), zatímco v Baškortostánu u hranic s Kazachstánem je minimum 280 000 rublů (112 000 Kč). Baškirským dobrovolníkům z Baškortostánu je přislíbeno dalších 8 000 rublů (3200 Kč) denně při bojových operacích. Reklama, které koluje na kanálech sociálních médií v Baškortostánu, láká: "Během léta můžete snadno vydělat asi milion rublů!"
Průměrná měsíční mzda v těchto oblastech se přitom pohybuje mezi 30 000 a 45 000 rubly (12 000 -18 000 Kč), což je zhruba pouhá jedna desetina toho, co může dobrovolník dostat, když je nasazen do předních linií. Kromě vysokého výdělku lákají dobrovolníky i na další výhody, například je jejich dětem přislíbeno přednostní přijetí na univerzity. Dobrovolníkům bude také udělen status „bojového veterána“, který jim poskytne doživotní měsíční dávky a slevy na bydlení a dopravu.
Navíc dobrovolníky jistí i vysoké odškodnění za oběti na bojištích, v některých případech více než 3 miliony rublů (1 200 000 Kč) za vážná zranění. Pokud by byl dobrovolník na bojišti zabit, jeho rodina dostane 12,4 milionu rublů (cca 5 mil. Kč) z federálního rozpočtu a 2 miliony (800 000 Kč) z regionu.
Někteří dobrovolníci pro web Verstka uvedli, že je motivuje výdělek, aby si například postavili dům. Jiní se zdají být inspirováni vlastenectvím a někteří prostě chtějí dobrodružství či "zbavit Ukrajiny nacismu", píše CNN.
Stepanenková však podotýká, že pokud by všechny regiony vytvořily dobrovolnický prapor, zemi by to přišlo draho. Odhaduje, že 400 členná jednotka by stála 1,2 milionu dolarů měsíčně na mzdách, což je podle ní příliš vzhledem k tomu, že se nejedná o elitní jednotky. Podle ní budou spíše "tito špatně vycvičení rekruti pravděpodobně používáni jako potrava pro děla vzhledem k předchozímu ruskému zacházení s branci a zástupnými jednotkami."
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.