Andrej Babiš ml. promluvil ještě jednou, zajímá to policii?

Další pozdravy z Krymu

Andrej Babiš ml. promluvil ještě jednou, zajímá to policii?
Další pozdravy z Krymu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V pondělí vypovídal Andrej Babiš dvě hodiny na obvodním oddělení policie v Praze 1. Premiéra vyslýchali nikoli k Čapímu hnízdu, ale k případu údajného zavlečení jeho syna na Krym. Od policie, která toto podezření už zhruba před rokem musela prověřovat, aby ho odložila bez synova vyslechnutí, to můžeme brát jako de facto uznání chyby. Byla k tomu donucena televizní reportáží na Seznamu, která případ Únos odstartovala. Podezření, že Babiš ml. byl proti své vůli zavlečen na Ukrajinu, kde ho držel s premiérovým vědomím zaměstnanec Agrofertu, má tedy policie za natolik závažné, aby kvůli němu ukrajovala z drahocenného času předsedy vlády. Pokud je ale znepokojena, má k dispozici další výpověď Andreje Babiše ml., která je svým způsobem pokračováním toho, co pronesl na skrytou kameru v proslulé reportáži. Sabina Slonková, polovina autorské dvojice oné reportáže, ve svém časopise Neovlivní (tištěná verze) zveřejnila přepis další komunikace, kterou ona a její kolega Jiří Kubík s Andrejem Babišem ml. vedli. Má to být e-mailová komunikace. A je to stejně výbušný nebo i výbušnější materiál než reportáž, na jejímž základě policie začala šetřit. Škoda že toto Svědectví II nevyšlo na stránkách masově čteného Seznamu.

Na otázku „Kdy přesně vás pan Protopopov na Krym odvezl a kde vás držel?“ Babiš ml. odepsal: „Bylo to dlouhé. Někdy od září 2017. Pronajímal byty, držel mě v Sevastopolu a pak v Jaltě. Na okupovaný Krym mě vzal z Moskvy na ruské vízum. Bylo to nepříjemné, jít tam proti mé vůli.“

Pečovatel a současně zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov ho z Ukrajiny ještě doprovodil na Slovensko. Odsud do Ženevy, kde ho našli reportéři Seznamu, už prý utíkal před Protopopovem. „Musel jsem proto odejít do Švýcarska. Jinak by můj život s ním pokračoval. Když jsem se pak dostal do Švýcarska, připojila se ke mně moje matka a do telefonu mu musela jasně říct, aby se ke mně nepřibližoval. Chtěl přijet za mnou. Bohužel zná moji adresu. To on nakázal mně a mojí mámě, abychom pořídili tu fotografii. Pak to poslal do Prahy.“

Další citováníhodná odpověď se týká činnosti manželky pečovatele, autorky lékařské zprávy o stavu Babiše ml., lékařky Dity Protopopové: „Paní Protopopová ten papír sepsala a já jsem ho podepsal. Řekla mi, že nebudu tím pádem muset vypovídat a zbytečně se stresovat. Podepsal jsem to out of comfort. Byla to ode mne ale blbost, podepsat papír, že jsem ve stavu horším, než je skutečnost.“ Pak ještě napíše, že jeho psychické potíže „byly zveličené“, nicméně jestli bude schopen účastnit se trestního řízení kvůli možnému dotačnímu podvodu, to by nechal na svém advokátovi. Tím je Michal Bartončík, mimochodem syn předsedy lidové strany z roku 1990 Josefa Bartončíka. „Je to smutné, že můj advokát se mnou nikdy nekomunikoval a dělá jenom to, co chce můj otec.“ Komunikací policie s tímto advokátem (a švýcarskou stranou) se hájil ministr vnitra Jan Hamáček, když minulý týden odrážel výtky, že policie nekonala.

Máme tu tedy muže, jehož svědectví na skrytou kameru policie považuje za vážné. Tento muž – jak víme z posledního e-mailu, který odešel z jeho adresy někomu z dvojice Kubík–Slonková, než přijel otec – si přál mluvit s českou policií. Osmnáctého listopadu ráno za ním do Ženevy přiletěl na návštěvu český premiér a hlavní podezřelý v jedné osobě, od této chvíle v různých variantách slyšíme informaci, že Babiš ml. s novináři už nebude komunikovat. Podal to tak premiér, podala to tak jeho bývalá manželka, výhrůžné tóny slyšíme od najatého švýcarského právníka. Ale takhle to nemůže skončit. To je hozená rukavice českému právnímu státu, všem orgánům činným v trestním řízení.

Představa, že mezi orgány a svědka ochotného mluvit se postaví tři lidé – premiér (že je taky otec svědka, nemá trestněprávní význam, synovi je 36 let a přes své psychické potíže nebyl zbaven svéprávnosti), „pečovatel“ a premiérův advokát – a že orgány nebyly schopny ty tři obejít a ke svědkovi se dostat, je neúnosná. Byl by to přímý opak stavu, který po šílené razii na Úřadu vlády v červnu 2013 Mirek Topolánek nazval justiční juntou. Novému stavu by se při zachování expremiérovy razance muselo říkat justiční podržtaškové.

27. listopadu 2018