Komise k OKD

Špidlu střídá Sobotka. Komise k OKD skládá „obrovské puzzle“

Komise k OKD
Špidlu střídá Sobotka. Komise k OKD skládá „obrovské puzzle“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přeci jen přijde. Bývalý premiér Bohuslav Sobotka se nejprve sněmovní vyšetřovací komisi k OKD omluvil, ale nyní už bude vypovídat. Má vysvětlovat, za jakých okolností se prodával minoritní podíl černouhelné společnosti. V té době byl ministrem financí ve vládě Vladimíra Špidly. Špidla už před komisí vypovídal. Před ním se před poslance dostavil i Sobotkův přítel a právník Radek Pokorný.

Sněmovní vyšetřovací komise celý týden vyslýchá svědky, kteří jsou spojení s privatizací černouhelné společnosti OKD. Před poslanci se objevila celá řada svědků. Jedno z klíčových jmen však přijde na řadu dnes. Bývalý předseda sociální demokracie a expremiér Bohuslav Sobotka bude svědčit, jaký byl jeho podíl při prodeji minoritního podílu OKD. „Je důležitou osobou, protože je spoluzodpovědný spolu s panem Milanem Urbanem za předložení materiálů,“ řekl deníku Echo24 Lukáš Černohorský (Piráti).

Během čtvrtka dorazil před poslance také Sobotkův kamarád Radek Pokorný. Před komisí strávil necelou půlhodinu a jeho častou odpovědí bylo odkazování se k advokátnímu tajemství. Před Pokorným podával svědectví také bývalý zaměstnance Fondu národního majetku Jan Juchelka.

Poslední na řadu toho dne přišel bývalý premiér Vladimír Špidla. Po svém vystoupení před poslanci nechtěl nic bližšího říci. „Základní situace vznikla privatizací v roce 1996. Tím byly karty rozdané,“ podotkl pouze. Ve druhé polovině 90. let stát ztratil v OKD většinu,“ řekl Vladimír Špidla.

Prodej majoritního podílu zmiňuje také Bohuslav Sobotka. Dle něj je nutné, aby se komise nezabývala jenom prodejem menšinového podílu, ale hlavně aby sledovala celý průběh. „Privatizace OKD byla zahájena před 27 lety a ukončena před 14 lety. Byty byly vloženy do podniku OKD už na začátku devadesátých let a stát přišel o majoritu na konci devadesátých let minulého století, aniž by za 54 procent akcií OKD viděl jednu jedinou korunu. Pokud jde o prodej minoritního akciového podílu, který schválila Grossova vláda v roce 2004, ten proběhl za zcela tržních podmínek, což potvrdila ve svém stanovisku i Evropská komise,“ řekl dříve deníku Echo24 Bohuslav Sobotka.

Komise je s výsledky zatím spokojená. „Zazněly zajímavé informace i nic neříkající odpovědi. Každopádně je zajímavé odkrývání pozadí tehdejších postupů divoké privatizace a zapojení konkrétních osob,“ řekl pro Echo24 člen vyšetřovací komise Leo Luzar (KSČM). S tím se shodují s Lukášem Černohorský. „Představte si, že skládáte obrovské puzzle. Vždycky nám nějaký dílek chybí a lidé ani nevědí, že vám pomohli. V tomto ohledu jsem spokojen. Bylo to dlouhé, ale ve většině případů jsme získali potřebné informace,“ řekl pro Echo24 Lukáš Černohorský.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.