návštěva Erdogana v Německu

Erdogan otevřel v Kolíně nad Rýnem obří mešitu. Návštěva Německa ukázala rozpory

návštěva Erdogana v Německu
Erdogan otevřel v Kolíně nad Rýnem obří mešitu. Návštěva Německa ukázala rozpory

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu zakončil svou třídenní státní návštěvu Německa. Na závěr svého programu v Kolíně nad Rýnem slavnostně otevřel jednu z největších evropských mešit.Návštěvu tureckého prezidenta provázely protesty, v pátek přišlo na berlínské Postupimské náměstí asi 1500 lidí. Další lidé protestovali během soboty, poblíž mešity v sobotu protestovalo asi 2000. Její bezprostřední okolí policie z bezpečnostních důvodů vyklidila.

Jedna z největších evropských mešit, a největší v Německu, byla v kolínské čtvrti Ehrenfeld postavena zásluhou vlivné muslimské organizace Ditib, která zastřešuje činnost stovek islámských spolků sdružujících hlavně příslušníky turecké menšiny v Německu.

"Dnes jsme svědky dějinné události. Ditib dnes oficiálně otvírá tuto mešitu a já chci na tomto místě vyslovit svůj nejhlubší dík tem, kteří se o to zasloužili," prohlásil Erdogan. Připomněl, že bylo i mnoho lidí, kteří proti této stavbě protestovali.

Mešita podle Erdoganu znamená budovu, v níž není rozdílů mezi lidmi. "Jako muslimové musíme společně pracovat pro mír," vyzval turecký prezident. Zdůraznil, že budova má sloužit také k pořádání kulturních akcí či sympozií. Opakovaně také zdůraznil, že skuteční muslimové nemají nic společného s terorismem. Erdogan zároveň odsoudil činnost Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Erdogan při slavnostní příležitosti rovněž zhodnotil svou návštěvu v Německu. "Přes všechnu kritiku jsme tu měli velmi dobrou a úspěšnou návštěvu," poznamenal Erdogan a vyjádřil přesvědčení, že začíná nová etapa turecko-německých vztahů a spolupráce, která bude "na všech rovinách" prohloubena.

Merkelová: Panují hluboké názorové rozdíly

Sobotní program turecký prezident zahájil snídaní s kancléřkou Angelou Merkelovou, probírali mimo jiné možnou ekonomickou spolupráci. Se šéfkou německé vlády jednal Erdogan už v pátek a jejich setkání i následná tisková konference jasně ukázaly hluboké rozdíly, které mezi oběma zeměmi v otázkách demokracie, svobody tisku nebo právního státu panují.

"Na jedné straně existuje společný strategický zájem na dobrých vztazích - i z německé strany. Na druhé straně jsou ale hluboké názorové rozdíly v otázkách, jak vypadá demokratická, svobodná, otevřená společnost," uvedla v pátek Merkelová po asi hodinu a půl dlouhém jednání.

Poměrně chladná byla podle německých médií také Erdoganova páteční schůzka s hlavou německého státu Frankem-Walterem Steinmeierem. Německý prezident při setkání se svým tureckým protějškem kritizoval  zatýkání politických oponentů v Turecku. "Mám jako prezident této země starost o německé státní příslušníky, kteří jsou v Turecku ve vazbě z politických důvodů," řekl Steinmeier. Obavy má podle svých slov také o turecké novináře, odboráře, právníky, intelektuály a politiky, kteří jsou v Turecku ve vazbě.

Spolkový prezident pro Erdogana v pátek vystrojil i slavnostní hostinu, která tradičně státní návštěvy doprovází, vícero německých politiků na ní ale kvůli nesouhlasu s Erdoganovou politikou odmítlo přijít.

,