NOVÉ JÁDRO EU?

Petříček bagatelizuje dohodu Francie a Německa: Tvrdé jádro nevzniká

NOVÉ JÁDRO EU?
Petříček bagatelizuje dohodu Francie a Německa: Tvrdé jádro nevzniká

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

O smlouvě o francouzsko-německé kooperaci z Cách, na kterou upozornil deník Echo24, české ministerstvo zahraničí ví a její vývoj sleduje. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) však nevidí důvod, proč by se ke smlouvě měl jeho úřad nějak vyjadřovat. „Nejsem toho názoru, že by se tvořilo tvrdé jádro,“ uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle poslance Pirátů Mikuláše Peksy však hrozí, že Česko skončí na druhé koleji.

Ministr zahraničí Tomáš Petřiček řekl, že ministerstvo vývoj kolem smlouvy Francie a Německa, která by měla vést k dosud nevídané integraci a názorového sjednocení obou států, dlouhodobě sleduje. „Myslím, že to je dokladem, že je EU vícerychlostní projekt, my chceme, aby se předešlo vzniku dvourychlostní Evropy,“ řekl ministr. Podle něj je přirozené, že si vedle toho každý členský stát jede svou vlastní rychlostí.

Není proto ani potřeba, aby se ministerstvo zahraničí ke smlouvě vyjadřovalo, jelikož jde o smlouvu mezi dvěma samostatnými státy. „V tuto chvíli náš postoj k tomu není, my záležitost sledujeme, ale nemáme důvod se k tomu kriticky vyjadřovat,“ řekl ministr Petříček. Podle něj nejde o vznik nového jádra Evropské unie. „Jsme součástí jádra v celé řadě oblastí, počínaje bezpečnostní, vláda chce být v tomhle směru velmi aktivní,“ řekl Tomáš Petříček s tím, že si chce vláda vybírat, v jakých oblastech je to pro ČR důležité.

S ministrovým postojem nesouhlasil poslanec Pirátů a člen poslaneckého Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Peksa. Vláda podle něj nevystupuje aktivně a nenabízí Evropské unii žádné alternativy. „Neregistroval jsem ze strany vlády, že bychom chtěli postupovat někam vpřed,“ řekl Mikuláš Peksa. Smlouva mezi Francií a Německem podle něj „může naznačovat budoucnost části Evropy“ a ta část, která se nezapojí, se bude podle pirátského poslance „jen dívat, jak to vypadá“.

Ani podle senátora Pavla Fischera, který se debaty také zúčastnil, se nejedná o něco, co by nás nemuselo zajímat. Jde podle něj o téma pro senátní zahraniční výbor a nastavuje to téma pro nadcházející evropské volby. Jde podle něj vidět, že dochází k erozi ochoty spolupracovat v rámci EU. „Je třeba dát na stůl několik námětů, kudy lze pokračovat dál,“ řekl Pavel Fischer. „Berlín a Paříž na velkou řadu problémů nemají stejný názor ani řešení, nehleděl bych na to s obavami, ale spíš se zájmem,“ dodal senátor.

Smlouva o francouzsko-německé kooperaci z Cách

Překvapivou smlouvu, která vznikla prakticky v utajení, podepíše německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý v německých Cáchách. Tato smlouva vytvoří z obou nejsilnějších evropských zemí de facto společný superstát. O smlouvě se nikde příliš nepíše, teprve před několika dny byla zveřejněna na stránkách francouzského ministerstva zahraničí.

Ve Smlouvě o francouzsko-německé kooperaci z Cách se hovoří například o jednotném vystupování v zahraniční i obranné politice obou zemí a koordinaci jednotných postojů v otázkách EU či NATO. Z celkového vyznění smlouvy vyplývá, že současná integrace Evropské unie je pro Německo a Francii příliš pomalá, vytvořili si tak proto svou verzi „superrychlostní“ integrace. Podrobněji jsme o smlouvě psali zde.

, zd