Konference konzervativců

Část konzervativců kritizuje Mayovou za příliš měkký brexit, s předčasnými volbami nepočítají

ze stranické konference konzervativců v Birminghamu -

Foto: Fcb britských konzervativců

Konference konzervativců
Část konzervativců kritizuje Mayovou za příliš měkký brexit, s předčasnými volbami nepočítají

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britská vládnoucí Konzervativní strana počítá s tím, že se parlamentní volby v Británii budu konat v roce 2022. Před zahájením výroční stranické konference to dnes řekl vůdce strany Brandon Lewis. Podle některých britských médií by tlak způsobený jednáním o brexitu mohl vést k předčasným volbám. S těmi ale nepočítá ani bývalý ministr pro brexit David Davis. Stanici Sky News Davis řekl, že si nemyslí, že se budou konat předčasné volby a že je na premiérce Therese Mayové, zda do nich konzervativce povede.

Davis také řekl, že by premiérku v hlasování o důvěře podpořil. Davis ale kritizoval premiérčin plán z Chequers o brexitu, když řekl, že pokud ho vláda bude chtít zachovat, přijde o část hlasů.

Mayová plán znovu hájila. Řekla, že je to jediná proveditelná strategie a že kritici tohoto plánu politikaří. "Jediný návrh, který je v tuto chvíli na stole, je plán z Chequers," řekla.

Británie má z Evropské unie vystoupit v březnu příštího roku, ale zda se podaří dohodu s EU dojednat, zatím není jasné. Opoziční labouristé na svém sjezdu rozhodli, že budou hlasovat proti jakékoli dohodě založené na plánu dojednaném na venkovském sídle britských premiérů v Chequers.

Davis dnes prohlásil, že doufá, že z tohoto plánu sejde a že neprojde v Evropě ani v parlamentu. Přesto si ale myslí, že se vládě podaří dohodu o vystoupení dojednat.

Nově se k jednání s EU vyjádřil znovu kritik Mayové a bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, který stejně jako Davis kvůli plánu Mayové z vlády odešel. Označil ho za zmatečný. "Na rozdíl od premiérky jsem o to (brexit) bojoval. Myslím si, že je to pro naši zemi správné a domnívám se, že to, co se děje nyní, bohužel není to, co se lidem v roce 2016 slíbilo," řekl v rozhovoru se Sunday Times. Johnson stejně jako Davis prosazují, aby Británie s EU uzavřela dohodu podobnou jako má EU s Kanadou, což ale Mayová odmítá.

Premiérka dnes v rozhovoru s BBC prohlásila, že v brexit věří a že ho zprostředkovává s ohledem na hlasování Britů a zároveň s ohledem na zachování unie i ochrany pracovních míst. "Proto chci dobrou dohodu o volném obchodu s EU, což je klíčový bod plánu z Chequers," řekla.

Labouristům vzkázala, aby přestali s brexitem politikařit a začali jednat v národním zájmu, své straně pak, aby se spojila a zajistila pro Británii tu nejlepší dohodu o vystoupení z unie.

V britském tisku se dnes objevil výsledek studie, podle níž rozhodnutí vystoupit z EU stojí britskou vládu týdně 500 milionů liber (14 miliard Kč). Ekonomické výsledky země jsou údajně o 2,5 procenta horší, než by byly v případě, kdyby Britové v referendu hlasovali pro setrvání v unii.

Šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová se ve Sky News snažila potíže kolem vyjednávání o brexitu zlehčit, když řekla, že to může pomoci odblokovat rozhovory. Nedávný summit EU v Salcburku podle ní "lehce pročistil vzduch" a stále existuje základ pro dokončení dohody. Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie 20. září na summitu v Salcburku dali najevo, že rozhovory o podobě odchodu Británie z EU musejí v říjnu výrazně pokročit. Jen tak je bude možné uzavřít na mimořádném summitu plánovaném na polovinu listopadu a vyhnout se situaci, že Británie z EU v březnu příštího roku natvrdo "vypadne" bez dohody.

,