Rozpory v SPD

Německý socialista Sarrazin vydal další kritickou knihu vůči islámu. Nejen v SPD to opět vře

Rozpory v SPD
Německý socialista Sarrazin vydal další kritickou knihu vůči islámu. Nejen v SPD to opět vře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Někteří němečtí sociální demokraté se hlasitě ozývají proti vydání další knihy jedné z kontroverzních politiků. Thilo Sarrazin (SPD), mimo jiné ekonom a spisovatel, totiž vydává další kontroverzní publikaci. Poté, co se té první s názvem Německo se likviduje prodalo přes milion kusů, míří v těchto dnech na pulty knihkupců jeho další dílo s názvem Nepřátelské převzetí: Jak islám brzdí pokrok a ohrožuje společnost. Stejně jako při uvedení jeho první knihy, i nyní se ozývají kritické hlasy. Sarrazin patří dlouhodobě ke kritikům islámu a migrace.

Ve své nové knize Nepřátelské převzetí: Jak islám brzdí pokrok a ohrožuje společnost se sociálně demokratický Thilo Sarrazin věnuje „neslučitelnosti islámu se západní civilizací“. Už na jeho první knižní publikaci reagovala negativně kancléřka Angela Merkelová (CDU), která napomohla Sarrazinově konci v čele spolkové centrální banky. Tehdy prohlásila, že jeho „knihu nečetla a číst nebude“, prohlásila také, že kniha „není užitečná“.

Nová kniha Thilo Sarrazina sice vyjde až za několik dní, už nyní však vyvolává rozpory na německé politické scéně. Politik tvrdí, že si nastudoval korán a nabyl přesvědčení, že je vážnou překážkou k integraci muslimů v západních společnostech. Sarrazinovy názory jsou dlouhodobě v rozporu s názory kancléřky Merkelové, která šéfuje koaliční straně CDU, s níž SPD, jejíž členem Sarrazin je. Problém s jeho názory mají ale i mnozí ze sociálně demokratických spolustraníků.

„Sarrazin sází na jedné straně na veřejnou pozornost, díky tomu může lépe prodávat svá rasistická nevydařená díla. Na druhé straně musíme ale jasně deklarovat, že SPD s tím nemá nic společného. Z hlediska stranických norem je totiž velmi obtížné se někoho takového zbavit,“ napsal na Twitteru místopředseda sociální demokracie Ralf Stegner.

Záležitostí kolem Thilo Sarrazina se bude zabývat také předsednictvo strany, čím dál častěji se ale ozývají hlasy, že Sarrazin svými názory sociální demokraty poškozuje. Prefence strany navíc klesají, podle nejnovějšího průzkumu pro deník Bild by voliči přisoudili SPD jen 17 %. Německá sociální demokracie navíc nepatří mezi radikální strany a proti muslimům se výrazněji nevymezuje.

Třiasedmdesátiletý Sarrazin se narodil v malé obci v Durynsku, vystudoval národní hospodářství v tehdejším hlavním spolkovém městě Bonnu. V minulosti působil jako sekretář ministerstva financí v Porýní-Falcku, byl členem představenstva Deutsche Bahn (DB) a dlouhodobě se kromě tématiky migrace zabývá také finanční problematikou. Své knihy vydává přibližně jednou za dva roky.

Čtěte také: Policie zadržela vlivného Radima Bureše. Má blízko k pražské ČSSD

, drb

21. srpna 2018