Vyznavač kvót a bojovník za klima. Timmermanse odmítá Praha, Varšava i Budapešť
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obsazením nejvyšších postů v EU se budou v neděli večer v Bruselu na mimořádném summitu zabývat šéfové států a vlád evropské osmadvacítky. Předseda Evropské rady Donald Tusk již dopředu europoslancům navrhl do čela Evropské komise sociálního demokrata. Socialisté by s nejvyšší pravděpodobností nominovali jejího dosavadního místopředsedu Nizozemce Franse Timmermanse. Státy Visegrádské čtyřky však s jeho nominací zásadně nesouhlasí.
Proti Timmermansovi se hned po svém příjezdu na summit ohradil premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho jméno jednoznačně odmítl s tím, že není vhodnou osobou, která by mohla sjednotit Evropu. „V minulosti jsme měli pocit, že nebyl vůči našemu regionu příliš pozitivní,“ uvedl s tím, že země V4 by si také představovaly vyšší zastoupení žen ve vedoucích funkcích.
Proti Timmermansovi ostře vystoupil i maďarský premiér Viktor Orbán. V dopise, jehož plný text server Origo zveřejnil, Orbán píše, že by podpora Timmermanse do čela Evropské komise byla „vážnou, ba historickou chybou“.
Socialista Timmermans v čele komise by byl jen těžko přijatelný i pro Polsko, hlavně kvůli svému tvrdému postupu vůči Varšavě v otázkách polské reformy soudního systému.
Důraz na klima a kvóty
Téměř šedesátiletý Frans Timmermans působí jako místopředseda Evropské komise od roku 2014. Je také komisařem pro lepší regulaci, institucionální vztahy, vládu práva a chartu základních práv. Ve funkci eurokomisaře se proslavil svým důrazným prosazováním povinných kvót pro přerozdělování uprchlíků.
Jako jednu ze svých dlouhodobých vizí, se kterými šel i do evropských voleb, představuje Frans Timmermans zdanění internetových gigantů. „Technologické společnosti používají data, která jim dáváte zadarmo, a vydělávají na nich miliardy. Tomu musíme zabránit. Vaše data byste měli vlastnit vy. A pokud je budete sdílet, měli byste vědět, že těmto firmám pomáháte získat miliardy, ze kterých navíc neplatí daně. Společnosti, které vydělávají na vašich datech, z nich musí platit daně,“ hlásal Timmermans v květnu.
Je také ostrým bojovníkem za ochranu klimatu. V souvislosti s tím se několikrát poměrně důrazně opřel do amerického prezidenta Donalda Trumpa, například při ostré kritice jeho přístupu k ochraně klimatu, který označil za „idiotství“.
Jeden z favoritů i podle Macrona
Za žhavého kandidáta na předsedu Evropské komise byl dříve pokládán spíše německý lidovec Manfred Weber. V pátek ale německý list Die Welt informoval, že se představitelé části unijních zemí, kteří se sešli na summitu G20 v japonské Ósace, dohodli, že v čele EK neusedne. Jeho jméno bylo nepřijatelné především pro Francii, která má díky svému postavení poměrně silný rozhodovací hlas. Vzhledem k tomu, že Evropská lidová strana má nejvíce europoslanců, mohla by získat post předsedy Evropského parlamentu a šéfa unijní diplomacie. Právě jeden post by pak mohl připadnout právě Weberovi.
Francouzský prezident Emmanuel Macron před summitem prohlásil, že noví lidé ve vedení Evropské unie musí být dostatečně zkušení a musí se chtít soustředit na některá konkrétní témata, jako je bezpečnost Evropanů, boj s klimatickými změnami nebo růst a modernizace evropského hospodářství.
Jako jednoho konkrétního favorita zmínil Timmermanse. Mezi dalšími pak jmenoval vyjednavače pro brexit Michela Barniera a komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou.
Více o aktuálním dění na summitu čtěte: Summit stále nezačal, o obsazení postů v EU se jedná v kuloárech
Kromě předsedy Evropské komise, Evropské rady, Evropského parlamentu a vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku se na nedělním summitu bude hledat vhodný kandidát i do čela Evropské centrální banky. Uchazeči se hledají nejen podle příslušnosti k jednotlivým politickým frakcím, ale ve snaze zachovat rovnováhu i podle pohlaví a zeměpisných oblastí.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.