Merkelová celkovou unijní dohodu o migraci na summitu nečeká
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý připustila, že na nadcházejícím summitu o migraci se ještě nepodaří dospět k celoevropskému řešení problematiky. Merkelová však na společné tiskové konferenci se svým španělským protějškem Pedrem Sánchezem v Berlíně potvrdila, že bude pokračovat v úsilí o dvoustranné dohody s jednotlivými státy.
„Do pátku nedospějeme k řešení celého azylového balíku, tedy pro všech sedm směrnic,“ řekla Merkelová a dodala, že bude třeba dál pracovat na dvou směrnicích.
„Z tohoto důvodu hovořím o spolupráci se zeměmi, které jsou připraveny na všechny rozměry migrační politiky,“ dodala Merkelová. Dva návrhy směrnic, nad nimiž nepanuje shoda, se podle ní týkají azylového řízení a takzvaného Dublinu IV, tedy reformy azylových pravidel EU. „To bude vyžadovat ještě nějaký čas,“ poznamenala. Kancléřka se proto znovu vyslovila pro bilaterální dohody jednotlivých států EU se zeměmi původu a tranzitními zeměmi.
Sánchez Merkelovou ujistil svou podporou na unijním summitu, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek. Podle něj musí existovat efektivní a společná evropská odpověď.
Sánchezova vláda je na rozdíl od předcházejícího kabinetu Mariana Rajoye k migrantům o něco vstřícnější. Prokázala to například přijetím lodi Aquarius s více než 600 migranty na palubě, které odmítly své přístavy otevřít Itálie i Malta.
Právě spor Merkelové s německým ministrem vnitra a šéfem bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horstem Seehoferem o řešení migrační otázky uvrhl německou vládu do nejhlubší krize od jejího vzniku letos v březnu.
Seehofer chce odmítat některé migranty už na hranici; Merkelová je proti, neboť se obává dominového efektu v rámci Evropy. Oznámila proto, že bude usilovat o evropskou dohodu nebo i bilaterální ujednání o navracení žadatelů o azyl.
Seehofer je připraven uprchlíky registrované v jiné zemi EU začít vracet od německé hranice už od neděle, pokud kancléřka na evropské úrovni nedosáhne žádných výsledků.
Babiš se před summitem sejde s dalšími sedmi premiéry zemí EU
O budoucnosti Evropy a hlavních stávajících evropských problémech bude ve středu v Lucembursku s premiéry sedmi dalších zemí EU hovořit předseda české vlády Andrej Babiš. Lucemburský premiér Xavier Bettel sezval na zámek Sennigen nedaleko hlavního města Lucemburku dalších sedm šéfů vlád, kteří se v evropské politice hlásí k liberální frakci ALDE.
Předsedové vlád Belgie Xavier Bettel, Nizozemska Mark Rutte, Dánska Lars Rasmussen, Estonska Jüri Ratas, Finska Juha Sipilä a Slovinska Miro Cerar se spolu s Bettelem a Babišem sejdou jen den před summitem EU v Bruselu. A také v den, kdy by měla být v Praze jmenována nová Babišova vláda.
Summit osmadvacítky má přitom ve čtvrtek řešit tak zásadní otázky, jako je migrační problematika, o které se premiéři či prezidenti 16 zemí unie bavili na neformálním setkání už v neděli. Někteří účastníci nedělního „minisummitu“ budou u středeční večeře v Lucemburku přítomni.
Podle mluvčího lucemburské vlády Joa Cleese mají být na večeři přítomni také členové Evropské komise, kteří se k frakci ALDE hlásí. Na zámek Sennigen by tak měla spolu s dalšími členy komise dorazit i komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.