Příští vedení ČSSD

Petříček chce do vedení ČSSD. Bude kandidovat na místopředsedu ČSSD

Příští vedení ČSSD
Petříček chce do vedení ČSSD. Bude kandidovat na místopředsedu ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce na březnovém sjezdu sociální demokracie kandidovat na místopředsedu strany. Řekl to v rozhovoru pro deník Mf Dnes. „Pokud budou spolustraníci chtít, rád přispěji k jasnějšímu profilování ČSSD směrem k veřejnosti,“ dodal Petříček pro deník Echo24. O nominaci do vedení požádá na páteční schůzi pražské organizace strany, do které patří. Ministr čelí kritice prezidenta Miloše Zemana a KSČM, která podporuje menšinový kabinet ANO a ČSSD, předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale možnost jeho odchodu z vlády odmítl.

„Březnový sjezd by měl rozhodnout o vedení strany, ale také o jejím jasnějším programovém směřování,“ řekl pro Echo24 Tomáš Petříček s tím, že dosavadní volební neúspěchy strany způsobila nesrozumitelnost ČSSD. „Pokud budou spolustraníci chtít, rád přispěji k jasnějšímu profilování ČSSD směrem k veřejnosti. Prioritou (pro kandidaturu do vedení) pro mě bude bezpečnost Česka, kterou nám zajišťuje mj. členství v NATO a EU, a s tím spojené prozápadní směřování země. ČSSD by měla být alternativou populistům, kteří jen mluví, ale skutek utekl,“ dodal Petříček.

Hamáček se v pondělí před zasedáním vlády ke kandidatuře Petříčka vyjádřil kladně. „Já samozřejmě vítám, že se objevují kandidáti do vedení sociální demokracie, sjezd máme za necelé dva měsíce. Já jsem řekl, že nebudu dávat seznam, koho bych si přál do vedení sociální demokracie, konec konců i já budu jeden z kandidátů, takže to nechám na delegátech sjezdu, ale s prací ministra jsem velmi spokojen a pokládám ho za jednu z nových tváří sociální demokracie," řekl Hamáček.

Petříček se stal ministrem zahraničí loni v říjnu poté, co ČSSD ustoupila Zemanovi a vzdala se nominace europoslance Miroslava Pocheho, kterého prezident odmítal. Hamáček ministra později označil za jednu z nových tváří ČSSD, kromě něj zmínil i ministryni práce Janu Maláčovou. O Maláčové se Hamáček zmínil i jako o političce, kterou by rád viděl ve vedení sociální demokracie. Zatím získala na tuto funkci jednu krajskou nominaci, a to od pardubické organizace.

Opakovaně ve sporu s prezidentem

Petříček se po jmenování opakovaně dostal do sporu se Zemanem. Prezident ho označil za loutku Pocheho, jemuž Petříček v Evropském parlamentu dělal asistenta. Zemanovi také vadila připravovaná změna klasifikace ambasád, kterou ale Petříček označil za technické opatření. Ministra kritizovala KSČM kvůli tomu, že stejně jako další země Evropské unie odsoudil ruské počínání v konfliktu s Ukrajinou v Azovském moři.

Proti Petříčkovi se vymezil i premiér Andrej Babiš (ANO), kterému vadilo ministrovo vyjádření, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je předseda kabinetu trestně stíhán. Babiš na Nový rok také nevyloučil, že by mohl vyměnit některé členy kabinetu. ČSSD ale za svými ministry stojí a podle koaliční smlouvy nemůže jedna vládní strana rozhodovat o výměnách ministrů druhé strany.

, , kva