PŘÍCHOD NOVÉ VLÁDY

Pozitivní Zeman chce vidět Fialu i Bartoše. Hygienička ho posílá do izolace

PŘÍCHOD NOVÉ VLÁDY
Pozitivní Zeman chce vidět Fialu i Bartoše. Hygienička ho posílá do izolace

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pražský hrad nadále počítá s nedělním jmenováním Petra Fialy z ODS premiérem a také s dalšími schůzkami s ministerskými kandidáty, jež si prezident Miloš Zeman vymínil a měly by začít podle původního plánu v pondělí na zámku v Lánech. Prezident má být na své venkovské sídlo opět převezen z nemocnice v sobotu odpoledne. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ale namítá, že by pozitivní Zeman měl zůstat ve čtrnáctidenní izolaci, výjimky podle ní nejsou možné. To by znamenalo zásadní zpoždění pro celý proces jmenování nové vlády, dočkat bychom se jí v takovém případě mohli až na přelomu roku. Podle většiny odborníků a právníků by ale bylo možné schůzky uskutečnit i distančně, stejně jako samotné jmenování. Takovou možnost zatím Hrad vylučoval.

Petr Fiala má být jmenován v neděli v Lánech. Kancelář prezidenta republiky počítá s termínem jeho jmenování i přesto, že měl prezident Miloš Zeman ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus. Nedávno přitom dostal i třetí, posilující dávku vakcíny. Fiala potvrdil, že by se měl se Zemanem setkat za doposud blíže nespecifikovaných hygienických podmínek. Parametry schůzky mají být podle něj doladěny v sobotu.

Fiala v pátek řekl, že novou vládu je potřeba za současných okolností jmenovat co nejrychleji. Na nedělní schůzce chce proto se Zemanem mluvit i o tom, jak jednání urychlit. „V zájmu všech je, aby tu byla co nejdřív nová vláda, podle toho musíme postupovat,“ řekl Fiala. „Jsem rád, že si prezident uvědomuje závažnost situace a nutnost, aby byla rychle jmenována vláda, která odpovídá výsledkům voleb,“ dodal. Jak má jeho jmenování konkrétně vypadat, ale zatím neví.

Hrad zřejmě počítá i se schůzkami s kandidáty na jednotlivá ministerstva a členy vlády, kterých je celkem 17. Prezident si je chce zvát v pořadí podle abecedy. První na seznamu měl být v pondělí předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Dnes jsem se dotazoval Kanceláře prezidenta republiky a tvrdí, že původně domluvená schůzka platí. Samozřejmě sleduji i informace, které se objevují v médiích, takže uvidíme, zda se situace přes víkend nezmění nebo jakou formou rozhovor s prezidentem Zemanem proběhne,“ napsal deníku Echo24 Bartoš v pátek večer.

Nad Zemanovými plány se nicméně podivuje jak hlavní hygienička, tak ministerstvo zdravotnictví. Podle stávajících pravidel by totiž Zeman měl po pozitivním testu na koronavirus nastoupit do čtrnáctidenní izolace. Že zatím nemá podle lékařů žádné příznaky onemocnění, nehraje roli.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová řekla v pátek odpoledne v rozhovoru pro Radiožurnál, že si nedovede představit, za jakých podmínek by Zemanovy schůzky mohly proběhnout. „Opravdu si to neumím představit. Nediskutovali se mnou o tom. Já jsem s panem kancléřem mluvila asi před čtvrt hodinou. A opakovala jsem mu, že stále platí tento metodický pokyn, kdy se musí dodržovat pravidla izolace,“ říká Svrčinová. Výjimky podle ní nejsou možné. „Není to možné, protože tam rozhoduje ošetřující lékař a od nás jde metodický pokyn minimálně 14 dní. Výjimky prostě žádné nejsou,“ vysvětluje. Pokud by Zeman izolaci nerespektoval, byl by to podle ní špatný příklad pro veřejnost.

Slova Svrčinové potvrdil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Řekl, že by byl rád, aby byl Fiala jmenován co nejdříve, jeho jmenování by ale bylo možné pouze distanční formou. „Pokud to nejsou příbuzní nebo zdravotníci, tak tento kontakt být nemůže. Pokud by to bylo setkání dvou osob, z nichž jedna je pozitivně testována na covid-19, tak by to bylo z mého pohledu velmi komplikované,“ řekl Vojtěch. „Nevím, jaké by byly ty podmínky, nemám o nich informace. Pokud je člověk v izolaci, tak nesmí přijít do kontaktu s dalšími lidmi. Pokud to nejsou příbuzní nebo zdravotníci, tak tento kontakt být nemůže,“ říká.

Že by šlo jmenovat Fialu a ministry i na dálku potvrzuje také politolog Petr Just. „Vzhledem k tomu, že se dneska stalo naprostým standardem, že mnohá politická, ale i nepolitická jednání probíhají online, tak samozřejmě, kde je vůle, tam je cesta. A toto by se dalo zvládnout mnohem rychleji a efektivněji. Že pan prezident na to nechce přistoupit, to je spíš otázka na něj a na jeho okolí, na jeho poradce a na Kancelář prezidenta republiky. Nepředpokládám, že by tam byly technické překážky. Pokud by prezident chtěl absolvovat pohovory s ministry online, tak by stoprocentně veškeré kanály, včetně těch zabezpečených, prezident k dispozici měl,“ řekl politolog Just ve vysilání ČT24.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka plánoval Zeman uskutečnit schůzky s ministerskými kandidáty v rozmezí dvou týdnů. Prezident si je sice vyžádal, z hlediska Ústavy to nicméně není nutné. „Setkání s kandidáty se plánují uskutečnit v Lánech v následujících dvou pracovních týdnech, tedy od 29.11. do 10.12,“ sdělil pro Echo24 Ovčáček ve čtvrtek krátce před pátou hodinou odpoledne. Tou dobou se ovšem nevědělo, že se prezident bude vracet kvůli covidu zpět do nemocnice.

Jmenování celé vlády tak může přijít i s koncem prosince. Prezident zároveň plánuje vznést své výhrady k jednomu z kandidátů do vlády Petra Fialy. Podle informací redakce by zřejmě mělo jít o kandidáta Pirátů na ministerstvo zahraničí Jana Lipavského. Ani Fiala ani Zeman to však zatím nepotvrdili.

Datum jmenování nové vlády je rovněž klíčové z hlediska personálního obsazení úřadů. Noví ministři totiž mají šanci jen do 31. prosince na to, aby vyměnili podle zákona o státní službě na svých úřadech aparát úředníků, které na úřady obsadila minulá vláda. To je možné vždy jen k poslednímu prosinci.

Jakub Fujáček

27. listopadu 2021