Vyšetřování kauzy novičok

Novičok má hlídat úřad Drábové, říká Zeman. Nemáme ho na seznamu, brání se předsedkyně

Vyšetřování kauzy novičok
Novičok má hlídat úřad Drábové, říká Zeman. Nemáme ho na seznamu, brání se předsedkyně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman pověřil Bezpečnostní informační službu, aby prověřila, zda se v České republice vyráběl nervový plyn novičok. Zároveň však v rozhovoru pro Blesk TV uvedl, že by se případem měl zabývat Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který má informování o podobných případech v gesci. Předsedkyně úřadu Dana Drábová však uvedla, že takovou povinnost nemá.

Prezident Miloš Zeman považuje za důležité, aby BIS prověřila informace, týkající se možné výroby nervového plynu novičok na území České republiky. „Je lepší, abychom měli od BIS informaci, že tato pomluva je nepravdivá, než abychom žili v přesvědčení, že na ní něco je,“ uvedl prezident v rozhovoru.

Prezident o prověření situace osobně požádal ředitele BIS Michala Koudelku, zpráva má být k dispozici do měsíce. Sama BIS se dle prezidentových informací v případu dosud neangažovala, stejně jako Státní úřad pro jadernou bezpečnost. To je však podle Miloše Zemana chyba.

„Když už o tom mluvíme, tak víte, kdo by se o to měl zajímat? Státní úřad pro jadernou bezpečnost, a to z toho důvodu, že v jeho gesci je informovat vedoucí představitele o všech těchto pokusech s různými jedovatými látkami. Žádnou takovou informaci jsme nedostali,“ řekl Miloš Zeman.

Úřad na novičok dohlížet nemůže

Na prezidentova slova reagovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Ta pro deník Echo24 uvedla, že úřad má skutečně povinnost kontrolovat chemické a vysoce nebezpečné látky, novičok mezi nimi však není. Kontrolu úřad provádí pod dohledem organizace pro nešíření chemických zbraní v nizozemském Haagu.

„Organizace vydala na základě té mezinárodní úmluvy seznamy nebezpečných látek, které mohou být také použity jako chemická zbraň. A pro tyto vysoce nebezpečné látky náš úřad vydává licence. Potud má pan prezident pravdu,“ řekla deníku Echo24 Dana Drábová. Novičok však na seznamu nebezpečných látek chybí. „Takže byť by se i na našem území vyskytoval, tak z hlediska toho, co my máme v gesci, to není nelegální. Není to úplně hezká situace, ale takhle ty mezinárodní úmluvy fungují. Tudíž my máme přehled o aktivitách z otevřených zdrojů stejně, jako je má pan prezident,“ doplnila Dana Drábová.

27. března 2018