vyzýval k zabíjení muslimů

Útočník z mešity obdivoval bojovníky proti muslimům, také českého krále

vyzýval k zabíjení muslimů
Útočník z mešity obdivoval bojovníky proti muslimům, také českého krále

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ozbrojenec, který v pátek při útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.

Uživatel sociální sítě facebook Brenton Tarrant, který podle všeho dnes ráno povraždil desítky lidí ve dvou mešitách ve městě Christchurch, na internetu vyvěsil obrázky symbolů balkánských nacionalistů. Kromě toho tam také umístil prohlášení, které kritizuje angažování Spojených států v Kosovu, napsal Balkan Insight.

Uživatel účtu Brentona Tarranta před zabíjením zveřejnil „manifest“ rozepsaný na 73 stránkách. Dokument uvádí, že motivem útoku je „vyvolat strach“. Text obsahuje nenávistné urážky migrantů, výzvy k zabíjení muslimů a také výrazy o „nadřazenosti bílé rasy“.

V „manifestu“ je také část věnovaná konfliktu v Kosovu koncem 90. let. „Balkanizace rovněž sníží schopnost USA projektovat moc na celém světě a tím zajistí, aby se už nikdy nemohla opakovat taková situace jako zapojení USA v Kosovu (kde síly USA a NATO bojovaly vedle muslimů a masakrovaly křesťanské Evropany snažící se dostat islámské okupanty z Evropy),“ citoval Balkan Insight z dokumentu.

Zásah NATO v roce 1999, zahrnující nálety na cíle v Srbsku, ukončil krvavý konflikt v Kosovu a přinutil ke stažení srbské ozbrojené síly. V jeho důsledku Srbsko prakticky ztratilo kontrolu nad tímto regionem. Kosovští Albánci pak v roce 2008 jednostranně vyhlásili nezávislost této bývalé autonomní oblasti.

Na výzbroji použité útočníkem při dnešním vraždění a zachycené na snímcích jsou napsána různá jména, mezi nimiž figuruje například jméno římského a českého krále Zikmunda Lucemburského (viz foto). Syn Karla IV. v 90. letech 14. století vytáhldo boje proti osmanským Turkům. Dále je na jednotlivých částech Tarrantovy zbraně jméno například černohorského vojevůdce Marka Miljanova Popoviče, který v 19. století bojoval proti Turkům, nebo Baja Pivljanina, který velel v bojích proti osmanské říši vedených v Bosně. Tarrant na zásobník napsal „Vídeň 1683“, což označuje vítězství polského krále Jana III. Sobieského nad Turky nebo „Akko 1189“, čímž odkazuje na nejdůležitější událost třetí křížové výpravy do Svaté země, jakou bylo obléhání tohoto města, které křižáci nakonec v roce 1191 dobyli.

,

15. března 2019