FARSKÉHO KAUZA

Farský se mandátu nevzdal, rezignaci se mu ze zahraničí nedaří vyřídit

FARSKÉHO KAUZA
Farský se mandátu nevzdal, rezignaci se mu ze zahraničí nedaří vyřídit

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Poslanec za hnutí STAN Jan Farský se stále nevzdal mandátu v poslanecké sněmovně. Řekl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Problém je podle něj čistě právnický, protože ke vzdání se mandátu je zapotřebí notářský zápis, který ve Spojených státech, kam již Farský odletěl, získat nejde.

„Pan poslanec Farský se stále svého mandátu nevzdal, protože v cizině nelze získat potřebný notářský zápis,“ vysvětlil Blažek s tím, že se na něj Farský obrátil s prosbou o pomoc v této situaci. „On mi volal a psal mi i mail, v tuto chvíli se nezdá, že by plánoval se vrátit do Česka kvůli tomu,“ řekl Blažek.

Farský, který si původně plánoval poslanecký mandát ponechat, už je ve Spojených státech, kam odletěl díky prestižního stipendia od Fulbrightovy komise. Rezignovat se rozhodl po velkém tlaku jak z politické opozice, tak z řad veřejnosti a médií.

„Pokud nenajdeme řešení právnické, které by bylo řešitelné z USA, tak bude muset přiletět,“ prohlásil Blažek, podle nějž se jedná o zádrhel, se kterým zřejmě Farský nepočítal, ale nejde o nic neřešitelného.

Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl o víkendu. Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho také předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Podle serveru HlídacíPes Farský věděl již několik měsíců před volbami, že byl na několikaměsíční stáž přijat. Farský serveru řekl, že se rozhodl se jí zúčastnit až loni v prosinci.

Ve volbách Farský získal silnou podporu voličů, jako lídr kandidátky v Libereckém kraji dostal 32,7 procenta přednostních hlasů. Jeho místo ve Sněmovně by měla zaujmout ředitelka libereckého Divadla F.X. Šaldy Jarmila Levko, která je podle oficiálního volebního webu www.volby.cz na základě výsledku hlasování první náhradnicí koalice Piráti a Starostové. Levko řekla, že se kvůli poslaneckému mandátu vzdá funkce ředitelky divadla.

 

, jkr

23. ledna 2022