BLÍZKÝ VÝCHOD

USA ve Varšavě upevňovaly protiíránskou alianci, většina zemí Evropy vyslala jen nižší politiky

BLÍZKÝ VÝCHOD
USA ve Varšavě upevňovaly protiíránskou alianci, většina zemí Evropy vyslala jen nižší politiky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na dvoudenní konferenci o Blízkém východu pořádané Spojenými státy a Polskem, která skončila ve Varšavě, se soustředila hlavní pozornost na Írán. Ten označili americký viceprezident Mike Pence a šéf americké diplomacie Mike Pompeo za největší hrozbu stability regionu. Kritizovali též Evropu, že se nepřipojila k sankcím USA proti Íránu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu konferenci označil za historický zlom v boji proti Íránu. Mezi zástupci šedesátky zemí byla i desítka ministrů arabských států.

Evropské země do Varšavy poslaly jen výjimečně ministry, většina, včetně Česka, vyslala jen náměstky. Z Británie sice přijel šéf diplomacie Jeremy Hunt, odjel ale ještě před hlavním jednáním. Někteří evropští zástupci se vyjádřili skepticky ohledně smyslu celé akce. „Nikdo tady nečeká, že by tato konference vyřešila problém,“ řekl novinářům ve Varšavě náměstek německého ministra zahraničí Niels Annen.

Podle izraelských médií byla varšavská konference první vrcholnou schůzkou o Blízkém východě od konference v Madridu z roku 1991, jíž se účastnili vedle premiéra Izraele i vysocí představitelé arabských zemí. Podle agentury Reuters se tak Washington a Izrael snaží získat spojence v protiíránské alianci.

Pompeo ve Varšavě mimo jiné prohlásil, že bez konfrontace s Íránem nelze na Blízkém východě dosáhnout míru. Netanjahu ve středu před novináři hovořil o přípravě na válku proti Íránu, mluvil ale hebrejsky a jeho úřad se posléze snažil jeho slova korigovat. „Je to otevřené setkání s představiteli vedoucích arabských zemí, kteří zde sedí s izraelským premiérem, aby pokročili v otázce společného zájmu, války proti Íránu,“ řekl Netanjahu. Použil hebrejský výraz milchama, což je v doslovném překladu válka, ale dá se přeložit i jako boj či bitva.

Ve Varšavě se jednalo také o americkém plánu řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který Bílý dům avizoval už před více než rokem a jehož zveřejnění několikrát odložil. Poradce Bílého domu a prezidentův zeť Jared Kushner ve čtvrtek ve Varšavě řekl, že USA plán zveřejní po izraelských dubnových volbách a že obě strany budou muset udělat ústupky. Netanjahu k tomu uvedl, že nehodlá plán soudit, dokud ho neuvidí, a doporučil totéž Palestincům.

Írán označil varšavskou schůzku za „zoufalý protiíránský cirkus“. Konala se ve stejný den, kdy se v Soči sešli prezidenti Íránu, Ruska a Turecka, kteří jednali o situaci v Sýrii. Íránský prezident Hasan Rúhání označil za stěžejní pro stabilitu v regionu spolupráci Moskvy, Teheránu a Ankary.

,