Korejský prezident v ČR

ČR bude informovat Jihokorejce o svých záměrech v jaderné energetice, řekl Babiš

Korejský prezident v ČR
ČR bude informovat Jihokorejce o svých záměrech v jaderné energetice, řekl Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Andrej Babiš (ANO) a jihokorejský prezident Mun Če-in se na středečním jednání v Praze domluvili na informování o plánovaných změnách v české jaderné energetice či užší komunikaci ohledně možností zpracování lithia. Babiš po jednání novinářům řekl, že v případě diskutované dostavby českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín je důležité, aby dodavatel byl spolehlivý. O Koreji uvedl, že má moderní technologie a prokázala spolehlivost při stavbě elektrárny v Abú Zabí. Uvedl, že země by se měla účastnit případného tendru.

Mun Če-in, který se v Praze stavil na cestě do Argentiny na summit zemí skupiny G20, Babiše informoval, že Korea má 24 jaderných bloků. „Za 40 let nedošlo k havárii, teď staví nové tři bloky,“ uvedl Babiš s tím, že poslední projekt Jihokorejci odevzdali včas a podle původního rozpočtu.

Loni v prosinci Česko navštívil jihokorejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky Pek Un-kju, který se rovněž sešel s Babišem. Podle jihokorejské agentury Jonhap tehdy jednali o možnostech výstavby jaderných bloků v Česku a spolupráci v oblastech hospodářství a průmyslu.

Jihokorejská společnost KHNP je jedním ze šesti zájemců o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Kromě ní se o stavbu ucházejí také americká společnost Westinghouse, francouzská EDF, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a ruský Rosatom. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v říjnu uvedla, že KHNP má nyní z těchto šesti zájemců nejlepší reference.

Babiš uvedl, že ve stejném duchu jako ve středu s jihokorejským prezidentem jednal o případné účasti při stavbách se zástupci Spojených států či Francie. „Důležitá je zpráva, že Korejská republika má moderní technologii, že to prokázala v Abú Zabí. Když bude soutěž, tak předpokládám, že se jejich dodavatel přihlásí,“ konstatoval Babiš.

Premiér označil Koreu za jednoho z nejbližších partnerů ČR v Asii. „Naše země váže strategické partnerství a my si velice konkrétně vyměnili názory na naši spolupráci,“ uvedl. Diskuse se točila kolem vzájemné obchodní bilance či mezinárodního obchodu obecně. Mun by měl i za ČR na summitu G20 apelovat na světové lídry, aby obchodu nekladli bariéry.

Politici mluvili také o zbrojním průmyslu, kultuře či turistice. „Já navrhl, že bychom mohli udělat takový Erasmus mezi ČR a Koreou,“ uvedl Babiš. Výměna by se mohla týkat vědců a studentů, což by přineslo i vyšší počet cest turistů, míní. Debata se týkala také vztahů na Korejském poloostrově, dodal Babiš.

,