Parlamentní volby v Lotyšsku

Volby v Lotyšsku vyhrála proruská strana a populisté

Parlamentní volby v Lotyšsku
Volby v Lotyšsku vyhrála proruská strana a populisté

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Parlamentní volby v Lotyšsku vyhrálo podle očekávání sociálnědemokratické Centrum shody (SC), které tradičně volí etničtí Rusové. Druzí skončili populisté ze strany Komu patří stát (KPV) a třetí Nová konzervativní strana (JKP). Do Sejmu se dostalo sedm z 16 kandidujících stran. Se ztrátami k nim patří i tři členové stávající vládní koalice. Vyplývá to z výsledků zveřejněných na webu ústřední volební komise.

Centrum shody získalo 19,8 procenta hlasů a ve stočlenném zákonodárném sboru podle volební komise obsadí 23 křesel. Druhá strana KPV dostala 14,25 procenta hlasů, které jí přinesly 16 mandátů. Stejný počet poslanců bude mít i třetí JKP, kterou podpořilo 13,59 procenta hlasujících.

Vítězství Centra shody, které vyhrálo i troje předchozí parlamentní volby, se očekávalo. Nicméně není jasné, zda se této straně vzhledem k jejímu proruskému charakteru podaří sestavit koalici. Jiné politické subjekty se s ní spojit doposud vždy odmítly. Zda se něco změní poté, co letos SC ukončilo spolupráci s ruskou vládnoucí stranou Jednotné Rusko, se teprve uvidí.

Zástupci KPV, vedené bývalou filmovou hvězdou Artussem Kaimiņšem, podle agentury AFP už dali najevo, že mohou spolupracovat se všemi politickými stranami.

Pokud jde o strany dosavadní středopravicové vládní koalice, hodně si pohoršily a dohromady v Sejmu obsadí jen 32 křesel. Svazu zelených a rolníků (ZZS) premiéra Márise Kučinskise připadne 11, Národní alianci (NA) 13 a Jednotě (V) osm.

Do parlamentu se s nečekaným úspěchem ještě dostala nová strana Pro rozvoj Lotyšska (LA), která bude mít v Sejmu 13 zástupců. Deklarovaným cílem tohoto politického uskupení, které vzniklo letos spojením tří stran, je „vytvořit moderní, spravedlivé Lotyšsko ve sjednocené Evropě“.

Podle agentury LETA mají nyní představitelé úspěšných sedmi parlamentních stran dva týdny na předběžné rozhovory o možném vytvoření koaliční vlády. Pak prezident Raimonds Véjonis zahájí konzultace o tom, koho pověří sestavením nové vlády. Podle výsledků bude nutné většinovou vládní koalici sestavit nejméně ze tří stran v případě, že tentokrát jejím členem bude i Centrum shody.

,

7. října 2018