Čínské trestní právo

„Zbělely mi vlasy,“ tvrdí 39letá žena donucená v Číně k televiznímu doznání

Čínské trestní právo
„Zbělely mi vlasy,“ tvrdí 39letá žena donucená v Číně k televiznímu doznání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čínské propagandistické praktiky připomínají ponižující případy politické perzekuce z období stalinismu nebo čínské kulturní revoluce, upozorňuje nevládní organizace Safeguard Defenders, která podporuje obránce lidských práv v Asii. Ve své nově zveřejněné analýze popisuje vládou řízenou techniku vynucených přiznání, která se pro výstrahu vysílají ve státní televizi China Central Television. Přináší případy 45 lidí, které je mezi lety 2013 až 2018 zažili, a také interview se 12 z nich. Čínská policie podle této zprávy dotyčným podává přesné instrukce, co před kamerou říkat a dokonce i povel, kdy plakat. Informoval o tom server The Guardian.

„Policie mi vyhrožovala, že když s ní nebudu spolupracovat, odsoudí mě do vězení, ztratím práci, opustí mě rodina a já do konce života ztratím svou reputaci,“ uvedla osoba citovaná ve zprávě jako Li. „Bylo mi jen 39, zbělely mi vlasy tím obrovským tlakem a vším tím utrpením,“ dodala.

Oběti této video-propagandy popsaly, že jim policie dala nejen předem napsaný text, který se měly naučit nazpaměť a poté říci před kamerou, ale také například instrukce, kdy plakat. Natáčení se podle mnohých opakovalo tak dlouho, než byla policie spokojená. Jedna ze zadržených osob popsala, že nahrávání sedmi minutového příspěvku do čínské státní televize trvalo dokonce dlouhých sedm hodin. „Přiznání“ se odehrávají ve vězení, některá z nich přímo za mřížemi, jiná vypadají neutrálněji, komentuje server The Guardian.

Nevládní organizace Safeguard Defenders nyní apeluje na to, aby komunistický režim přestal s vynucováním přiznání a vyzývá světové země k většímu tlaku na čínskou vládu, která tyto techniky aplikuje jako součást své zahraniční politiky.

„Přiznání“ se přitom v převážné většině odehrávají ještě před náležitým zatčením a případným odsouzením, což popírá čínský zákon zaručující presumpci neviny. Soudy v Číně mají míru usvědčení z viny 99 %, přičemž jejich výsledek závisí zejména na doznání obviněného, připomíná server The Guardian. Pět z lidí, o kterých zpráva Safeguard Defenders mluví, své televizní doznání zpětně odvolalo jako vynucené.

Více než polovina z nich jsou právníci a novináři. Mezi oběťmi, jejichž příběhy organizace zkoumala, byla též prominentní čínská právnička Wang Yu, která na videu pro státní televizi v říjnu 2015 udala svého syna. Učinila tak pod tlakem čínské vlády a ve prospěch její propagandy, jak připomněl server The New York Times. „Neočekávám, že to všichni pochopí,“ uvedla nově. „Jen jsem chtěla říct, že můj syn je pro mě vším. Možná jsem neměla jinou šanci.“

Od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga v roce 2012 dochází k tvrdým zásahům proti občanské společnosti a disentu, což vede ke stovkám případů zatýkání lidskoprávních aktivistů i jejich právníků. „Tato „přiznání“ slouží k likvidaci disentu, kdykoliv se ozve… Jedním slovem, je to politická šikana,“ řekl Guardianu David Bandurski z University of Hong Kong’s, který pracuje na projektu o čínských médiích.

, tp