Bakala se do sněmovny nechystá

Bakala před komisi k OKD nepůjde: Ať o mé vině rozhodne soud

Bakala se do sněmovny nechystá
Bakala před komisi k OKD nepůjde: Ať o mé vině rozhodne soud

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Miliardář Zdeněk Bakala odmítl předvolání sněmovní vyšetřovací komise ke kauze OKD. Učinil tak přesto, že si před několika dny vyzvedl ze své datové schránky předvolání. Finančník své důvody vysvětlil v dopise adresovaném předsedovi komise Lukáši Černohorskému tím, že je případ značně zpolitizovaný a Bakala chce, aby jej posoudil nezávislý soud.

„Politici mají svoji práci a jejich legitimní rolí je prosazovat věci, na kterých jim nejvíce záleží, v průběhu zákonodárného procesu. Pokud však jde o rozhodnutí, kdo je vinen a kdo ne, jde o roli svěřenou výlučně nezávislým soudům,“ píše ve svém odůvodnění majitel vydavatelství Economia.

Bakala je brán jako klíčový svědek, který by mohl privatizaci černouhelné společnosti OKD objasnit. Podle znění dopisu, který si můžete přečíst níže, plně respektuje úlohu Poslanecké sněmovny, stojí si nicméně za tím, že se ničeho nelegálního ani neetického nedopustil.

Podle svých slov má dojem, že někteří politici o jeho vině už rozhodli. „Už řadu let mne populističtí politici označují za „tuneláře“ a sám prezident republiky dokonce řekl, že je mne třeba zavřít. Možná to lze tolerovat v drsném světě politiky, ale určitě to nesplňuje test spravedlivého procesu, na jaký mají všichni občané právo spoléhat,“ míní Bakala.

Vyjádřil rovněž svou obavu, že by případ mohl být ve zpolitizovaném prostředí zneužit k politickým tlakům na českou justici. „Ačkoliv respektuji právo poslanců zkoumat veškeré věci, které uznají za vhodné, má každý občan České republiky, ať už chudý nebo bohatý, právo spoléhat se na nezávislé a nepodjaté posouzení své věci soudy, nepodléhajícími žádné formě předpojatosti ani vlivu politických sil,“ nechal se slyšet miliardář.

„Rovněž tak nemohu být nucen sdělovat komisi jako svědek informace, jejichž předčasné zveřejnění může ohrozit mou obranu v civilních řízeních, která proti mně byla zahájena,“ vysvětlil finančník. Zároveň uvedl, že na dobu, na kterou byl předvolán, má dlouho dopředu plánované povinnosti v zahraničí.

Bezpečný švýcarský azyl

Členové komise mohou v případě nevyslyšení předvolání požádat policii, aby svědka přivedla k výslechu. Komise má totiž v tomto případě stejné pravomoci jak policejní vyšetřovatelé. Bakala by o takovém kroku nicméně musel být informován.

Potíž by však mohla nastat, kdyby se rozhodl zůstat ve Švýcarsku, kde po většinu roku pobývá. „Já se obávám, že pokud jde speciálně o Švýcarsko, tak to problém bude. Myslím si, že dokonce by to byl problém v celé Evropě. Jedna věc je, že v rámci České republiky a Poslanecké sněmovny mají stejné pravomoci jako policejní vyšetřovatelé. To se ale vztahuje k tomu, že každý je povinen se dostavit a také vypovídat. Už to nemá tu sílu, jakou má policie možnost při soudní spolupráci či poskytování právní pomoci,“ řekl pro Echo24 právník Tomáš Sokol. Věci by mohl komplikovat i fakt, že Švýcarsko není součástí Evropské unie.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.

, jhr