LEVNĚJŠÍ ELEKTŘINA

Tykač nabízí státu levnější elektřinu z jeho uhelných elektráren. Prodal by ji mimo burzu

LEVNĚJŠÍ ELEKTŘINA
Tykač nabízí státu levnější elektřinu z jeho uhelných elektráren. Prodal by ji mimo burzu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Stát by mohl od Pavla Tykače a jeho energetické skupiny Sev.en koupit levnější elektřinu vyrobenou v uhelných elektrárnách. Tykač totiž vládě nabídl, že by ji prodal elektřinu mimo burzu za mnohem výhodnější cenu, než jaká je nyní na trhu. Znamenalo by to, že by musel vzniknout státní obchodník s energiemi, o čemž mluvil v nedávném rozhovoru pro Echo24 také někdejší šéf ČEZ a bývalý zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Jednání o prodeji elektřiny by měla již na vládní úrovni probíhat.

O Tykačově nabídce informoval web Hospodářských novin, který uvedl, že skupina Sev.en by mohla mimo burzu státu prodat několik terawatthodin elektřiny za cenu odpovídající situaci před ruskou invazí na Ukrajinu. Podle serveru se návrhem bude zabývat porada ekonomických ministrů. Deník Echo24 oslovil s dotazem ministerstvo průmyslu. Mluvčí resortu Vojtěch Srnka však uvedl, že o Tykačově nabídce nemá žádné informace, a proto se k ní nechce blíže vyjadřovat.

Skupina Sev.en nabízí dodávku až zhruba tří terrawatthodin elektřiny ročně. To představuje přibližně čtvrtinu roční produkce firmy, která by pokryla roční spotřebu zhruba milionu domácností s průměrnou spotřebou. Případný kontrakt by společnost chtěla ideálně podepsat na dva až tři roky.

Jednání na vládní úrovni o prodeji elekřiny potvrdil Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Ten také uvedl, že jednání se státem o prodeji elektřiny mimo burzu jsou ale teprve na začátku. Podmínkou podle něj je, aby vláda ustavila státního obchodníka s elektřinou a nastavila mechanismus distribuce této elektrické energie.

O nutnosti ustanovení státního obchodníka s energiemi hovoří také někdejší šéf ČEZ a bývalý zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. V rozhovoru pro Echo24 uvedl, že pokud by stát od výrobců na základě dlouhodobých smluv vykupoval, trh by to nepokřivilo, protože by se elektřina prodávala za běžnou tržní cenu.

„Aby mohl ČEZ postavit nový blok v Dukovanech, přišel za státem, aby to zaplatil. Kdyby fungoval trh, tak by to přeci potřeba nebylo. Stát, aby to mohl zaplatit, musel nejdřív elektřinu vykoupit za definovanou cenu a dále ji bude prodávat na trhu. A bude ji prodávat se ziskem, protože ceny na trhu jsou určovány německou politikou. Ale ten cenový rozdíl může stát spotřebitelům vrátit tím, že je ve formě bonusu převede do jejich faktur. Takto je to v zákoně psané a není to v tom žádný problém. Problém je v tom, že zisk se tím rozdělí mezi všechny. Nebude se to točit jen kolem daní a dividend, nebude se to přerozdělovat jen některým, tak jak to je navrhováno nyní. Já jsem zastáncem toho, že výroba a dodávka elektrické energie je služba, bez ní bude společnost fungovat jen těžko,“ řekl mimo jiné Míl v rozhovoru.

Skupina Sev.en je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Patří do ní hnědouhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy.

Nižší cena, za kterou Tykačova společnost státu proud nabízí, vychází zřejmě z toho, že by firma prodávala elektřinu bez ceny emisních povolenek, které si musí od státu kupovat. Kontrakt by byl pro firmu výhodný i proto, že by prodala velký objem elektřiny, aniž by musela shánět peníze na zajištění obchodu. Na burze by totiž musela složit vysokou finanční garanci, ze které by burza v případě nedodání proudu koupila elektřinu od jiného dodavatele.

Tykač patří mezi nejbohatší Čechy. Podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes činí hodnota jeho majetku 3,4 miliardy dolarů, tj. asi 74,8 miliardy korun.

 

, mal

4. května 2022