Kauza Čapí hnízdo

Stíhání pokračuje. Policie ale musí zaslat Babišovi s Faltýnkem oficiální rozhodnutí

Kauza Čapí hnízdo
Stíhání pokračuje. Policie ale musí zaslat Babišovi s Faltýnkem oficiální rozhodnutí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Výslechy, vyšetřování, soud, rozsudek. To vše zřejmě čeká premiéra Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka obviněné v kauze Čapí hnízdo. Jejich trestní stíhání může poté, co je oba v pátek znovu vydali poslanci, pokračovat. Státní zástupci nyní pouze čekají na vyrozumění sněmovny. Policie pak oběma zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání, které je nyní přerušeno. Dalších devět obviněných v kauze, včetně Babišovy manželky a jeho dětí, zůstalo obviněno.

Sněmovna musí nyní o rozhodnutí o vydání vyrozumět pražské městské státní zastupitelství, které kauzu dozoruje. „Stíhání bylo přerušeno, tudíž se bude doručovat rozhodnutí o jeho pokračování,“ uvedla stručně mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Policie následně oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání.

Poslanci vydali poprvé představitele hnutí ANO ke stíhání loni v září. Až o měsíc později byli obviněni v souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. Podezření na dotační podvod kromě české policie vyšetřovala i Evropská unie, přesněji řečeno Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ten už do Česka dokonce poslal i svou závěrečnou zprávu. Více jsme psali zde.

Stíhání předsedy hnutí ANO Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo se zpětně přerušilo k datu 21. října 2017. Tedy k okamžiku, kdy Státní volební komise vyhlásila výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, ve kterých byli oba znovuzvoleni, tedy získali novou imunitu. Další aktéři kauzy přitom zůstali obviněni.

Faltýnek věřil, že se stíhání zastaví

Sám Faltýnek si ještě v říjnu myslel, že by jeho a Babišovo stíhání mohlo po volbách „vyšumět“. „Jak pan Babiš, tak já jsme ve 14 hodin získali znovu mandát. Takže je to v jiné poloze. Nevím, jak to bude dál pokračovat ve smyslu další žádosti policie o vydání, kdy přijde, jestli přijde. My jsme oba podali stížnost ke státnímu zástupci. Z našeho pohledu je to jednoznačně vykonstruovaná kauza,“ uvedl Faltýnek v ČT. „Věřím tomu, že státní zástupce trestní stíhání zastaví,“ dodal.

Loni v září dolní komora odhlasovala vydání Babiše a Faltýnka, když pro zvedlo ruku 123 ze 134 přítomných poslanců. Poslanci hnutí ANO se tehdy hlasování nezúčastnili a odešli ze sálu. Nyní hlasovali poslanci hnutí ANO proti vydání svých dvou nejvýše postavených mužů, ale nestačilo to. Pro hlasovalo 111 poslanců ze 180 přítomných poslanců.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace byla farma napsaná na jeho dvě dospělé děti a bratra jeho ženy. Vyšetřování farmy označuje Babiš i Faltýnek za účelovou kampaň.