Německý pověřenec pro antisemitismus varoval Židy před nošením jarmulek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Německý pověřenec pro otázky antisemitismu varoval židovskou komunitu ve v zemi nošením jarmulek (též nazývaných kipa). Tradiční pokrývku hlavy by neměli nosit na veřejná prostranství kvůli nárůstu nenávistných útoků vůči Židům. Mezi lety 2017 a 2018 došlo ke zvýšení počtu takových útoků o deset procent, píše německá Deutsche Welle. Podle zprávy Kantorova střediska došlo v Německu od minulého roku až k 70% nárůstu.
Pověřenec spolkové vlády pro antisemitismus Felix Klein v rozhovoru pro německou Funke Mediengrup řekl, že na situaci změnil názor. „Nemůžu Židům doporučit, aby nosili jarmulky vždy a všude v Německu,“ prohlásil Felix Klein.
Počet útoků proti Židům se v Německu zvýšil z 1 504 útoků v roce 2017 na 1 646 v roce 2018. Jde tak téměř o 10% nárůst. Násilných útoků pak přibylo za stejné období z 37 na 62, cituje Deutsche Welle oficiální údaje.
V minulém roce došlo v Německu k několika případům, které vyvolaly celostátní debatu o problémech s antisemitismem. Muže s připnutou Davidovou hvězdou zmlátili a zkopali přímo v centru Berlína. Nedlouho předtím způsobil v Berlíně pozdvižení útok devatenáctiletého Syřana na 21letého Izraelce a jeho 24letého německého přítele, kteří měli na hlavě jarmulku. Napadaný pořitom nebyl Žid, ale Izreaelec s muslimskými, křesťanskými a židovskými kořeny (viz video).
Kantorovo středisko: Ve světě přibývá antisemitských útoků
Násilných útoků proti Židům loni přibylo a počet Židů zabitých při antisemitsky motivovaných trestných činech byl nejvyšší za desítky let. Uvedlo to na začátku května Kantorovo středisko při univerzitě v Tel Avivu. Útoků namířených proti Židům celosvětově přibylo o 13 procent na 387. Ten nejzávažnější se stal koncem října v synagoze v americkém Pittsburghu, kde muž, jenž se na sociálních sítích netajil antisemitismem, zastřelil 11 lidí.
Autoři zprávy upozornili, že nejstrmější nárůst protižidovských útoků byl v západní Evropě, například v Německu jich proti předchozímu roku přibylo o 70 procent. Podle předsedy Evropského židovského kongresu Mošeho Kantora narůstá mezi Židy pocit ohrožení.
„Nyní se jasně ukazuje, že antisemitismus se neomezuje pouze na krajní levici, krajní pravici a radikální islamisty – stal se součástí hlavního proudu a občanská společnost ho často toleruje,“ tvrdí Kantor.
Agentura AP připomíná, že Kantorovo středisko zprávu zveřejňuje každoročně před izraelským Dnem památky obětí holokaustu a hrdinství. Letos byla zveřejněna jen několik dnů po střelbě v synagoze v Kalifornii, při které útočník zabil jednu ženu a další tři lidi zranil.
V Česku je na vzestupu antisemitský diskurz v médiích
O České republice se ve zprávě píše, že míra antisemitismu je nízká, ale že je na vzestupu antisemitský diskurz v médiích, zejména pokud jde o konspirační teorie. Na Slovensku se antisemitské výroky objevují jako součást nenávistných projevů zástupců krajní pravice, které jsou namířeny proti Romům a Židům. Autoři studie také připomínají, že slovenští pravicoví extremisté i ve svých proslovech a na sociálních sítích oslavují nacisty.