Prezidentské volby 2018

Vláda podpořená SPD a KSČM? Drahoš by byl pro, Horáček s Topolánkem nikdy

Prezidentské volby 2018
Vláda podpořená SPD a KSČM? Drahoš by byl pro, Horáček s Topolánkem nikdy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš by byl ochotný jmenovat menšinovou vládu s podporou SPD a komunistů, pokud by taková vláda měla předem domluvenou důvěru v Poslanecké sněmovně. Řekl to v rozhovoru pro server Info.cz. Drahošův postup rozdělil další prezidentské kandidáty. Michal Horáček a Mirek Topolánek se proti němu ostře vymezili, Jiří Hynek a Marek Hilšer by podle svého vyjádření postupovali stejně jako Drahoš.

Jiří Drahoš v rozhovoru pro Info.cz uvedl, že by vládu s přímou účastí komunistů a SPD nejmenoval, ale vládu s podporou takových stran by akceptoval. „Pokud by tato vláda (menšinová, pozn. red.) měla důvěru, tak bych ji jmenoval. Musím respektovat ústavu,“ dodal a současně se vymezil proti Andreji Babišovi. „Kdybych byl prezidentem, tak bych sdělil člověku, kterého pověřuji jednáním o vládě, že pokud bude trestně stíhán, že bude muset navrhnout jako premiéra někoho jiného,“ řekl Drahoš.

Ostře na Drahošova slova zareagoval textař Michal Horáček. „Obvykle nekomentuji výroky jiných kandidátů. Ale já tento názor rozhodně nesdílím. Komunisté a SPD nejsou strany, které by měly mít legitimní podíl na moci,“ uvedl pro Echo24 prezidentský kandidát Horáček.

„Nedokážu se smířit s tím, že strana, která by měla ve svém názvu to komunistická, by měla být součástí legitimní moci, protože nechce demokracii. Ústava říká, že prezident vykonává svou funkci dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a já si toto na svědomí nevezmu. U SPD je moje argumentace následující: podrobně jsem si prohlédl 22 poslanců, které strana má. Myslím si, že nejsou kompetentní. Jsou tam legitimně, ale žádnému z nich bych nesvěřil řízení ani malého bistra třeba s hot dogy,“ dodal Horáček.

Šokován vyjádřením Drahoše je podle svých slov Mirek Topolánek. „Tato otočka o 180 stupňů oproti jeho předchozím vyjádřením pro mě znamená, že to není pevný, zralý a hodnotově ukotvený kandidát na prezidenta a prezidentem by být neměl. Já si nedovedu představit, že by tento scénář vyhovoval všem voličům ANO. Připadá mi to neuvěřitelné,“ uvedl kandidát na prezidenta a bývalý předseda vlády a ODS. ,,Já bych se do té situace vůbec nedostal, protože bych hlavně nejmenoval premiéra, který by nepřinesl tu většinou koalici ze systémových stran, protože byla možná. A je těch variant několik,“ dodal Topolánek.

Další prezidentské kandidáty Drahošova slova z míry nevyvedla. „Nevidím, proč bych měl být šokován. Žijeme v demokratické společnosti po demokratických volbách,“ uvedl pro Echo24 další prezidentský uchazeč Vratislav Kulhánek (ODA).

Ne tak kriticky hodnotí Drahošova slova i kandidát Realistů Jiří Hynek. „Pro mě je nepřijatelná vláda, která nedostane důvěru. Jestliže bude menšinová vláda a dostane důvěru sněmovny, ta vláda platí. Důvěra sněmovny je klíčová. Prezidentovi se můžou nelíbit výsledky voleb, ale nesmí pohrdat vůlí voličů,“ uvedl pro Echo24. „Jestli existují strany, které nejsou zakázané, a jsou zvolené do Poslanecké sněmovny, prezident se může maximálně mračit a veřejně deklarovat, že se mu něco nelíbí. Ale musí respektovat vůli voličů,“ dodal Hynek.

S výroky Jiřího Drahoše o jmenování vlády s podporou SPD a komunistů souhlasí i Marek Hilšer. „Ústava dává určité mantinely, ale nejmenoval by vládu, ve které by byly strany SDP a KSČM,“ uvedla Hilšerova mluvčí Pavla Čechová.

Prezidentské volby se konají v lednu

První kolo prezidentských voleb se koná 12. a 13. ledna. Kandiduje devět mužů. Proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi kandidují bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček. Všichni tři měli podporu více než zákonem požadovaných 50 000 občanů.

Nominaci od poslanců získali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Senátoři do voleb podpořili diplomata Pavla Fischera, lékaře Marka Hilšera a expremiéra a bývalého předsedu ODS Mirka Topolánka.

,

14. prosince 2017