VOLEBNÍ MODEL

Průzkum: Na ANO se dotahuje druhé Spolu. Obě koalice by mohly sestavit vládu

VOLEBNÍ MODEL
Průzkum: Na ANO se dotahuje druhé Spolu. Obě koalice by mohly sestavit vládu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ve sněmovních volbách by nyní vyhrálo vládní hnutí ANO s náskokem před koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), na třetím místě by skončila koalice Pirátů a STAN. ANO by volilo 24,5 procent voličů, což je pokles o tři body, koalici Spolu 23 procent voličů a koalici Pirátů a STAN 20,5 procent voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostala ještě SPD s 11,5 procenty a KSČM, která se pohybuje na hranici 5 procent. Vládu by mohly sestavit obě koalice Spolu a Pir/Stan. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar.

ANO se i v září udrželo v čele volebního modelu, oproti srpnu má ale o tři procentní body horší výsledek. Jejich voliči se teď podle průzkumu nejčastěji přiklání k SPD nebo ČSSD, ta by se ale se svými 4,5 procenty do Poslanecké sněmovny momentálně nedostala.

Koalice Spolu si oproti srpnovému průzkumu polepšila o 2 body. Zisk koalice Piráti a STAN by byl nyní o půl procenta nižší než v srpnu. Za zvýšením popularity Spolu je podle autorů výzkumu přechod nových voličů ODS převážně od Pirátů. Přízeň Pirátů podle dat klesá, kompenzuje to ale fakt, že výrazně ubylo těch voličů STAN, kteří by koalici s Piráty nepodpořili.

Úbytek voličů zaznamenává hnutí Přísaha, které má 4procentní podporu. Uskupení Trikolora, Svobodní, Soukromníci by dosáhlo na 2,5 procenta, Volný blok na dvě procenta.

Při přepočtu na mandáty by obě koalice získaly těsnou většinu 102 křesel ve sněmovně

Hnutí ANO by získalo 66 mandátů, koalice Spolu by jich získala 54 a koalice Pirátů a STAN 48. 24 křesel v Poslanecké sněmovně by pak získala SPD a 8 KSČM. To znamená, že by mohla vzniknout vláda těsné většiny 102 hlasů z obou koalic Spolu a Pir/Stanu.