Kreml chce za prezidenta Ukrajiny Janukovyče, tvrdí tajné služby. Ten už je v Minsku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, který byl po rozsáhlých demonstracích v roce 2014 svržen a uchýlil se do Ruska, je nyní údajně v Minsku. Kreml jej prý chce prohlásit za ukrajinského prezidenta, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenované zdroje ukrajinské rozvědky.
„Podle jednoho scénáře se ho tam (v Minsku) pokusí prohlásit za ukrajinského prezidenta,“ řekl o Janukovyčovi zdroj z tajné služby.
Získané informace podle deníku svědčí o tom, že se Kreml chystá na informační či dezinformační operaci, možná se pokusí o exprezidentův návrat na Ukrajinu, anebo v nejbližší době vydá v Janukovyčově jménu výzvu adresovanou ukrajinskému lidu.
Na nynějšího prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a jeho kabinet se podle informací zahraničních médií chystá atentát. Prezidenta se snaží zavraždit mimo jiné i čečenská jednotka. Atentát byl podle předsedy ukrajinské bezpečnostní rady Oleksyje Danilova eliminován. Přečtěte si o tom zde. Podle amerického deníku The Times tento úkol dostala na starost také tzv. Wagnerova skupina, která do Kyjeva vyslala 400 svých žoldáků. Psali jsme o tom zde.
Moskva označuje Janukovyčovo svržení za „státní převrat“. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že cílem nynější vojenské operace není okupace sousední země, ale její demilitarizace a „očista od nacistů“.
V roce 2013, kdy byl Janukovyč prezidentem, ukrajinská vláda pozastavila přípravy podpisu dlouho plánované asociační dohody mezi EU a Ukrajinou. Janukovyč poté dohodu odmítl podepsat, naopak chtěl zemi více připoutat k Rusku.
Celý incident vyvolal v letech 2013 a 2014 masivní protesty nazvané Euromajdan, které vedly v roce 2014 ke svržení Janukovyče, který za pomoci ruských tajných služeb nakonec uprchl do Moskvy. Poté se tentýž rok vlády v zemi ujala nová prozápadní politická reprezentace. Rychle však následovala ruská anexe Krymu a na východě Ukrajiny vypukly proruské nepokoje, které vedly k vypuknutí ozbrojeného povstání proruských separatistů. Bývalý prezident Janukovyč byl v roce 2019 na Ukrajině v jeho nepřítomnosti odsouzen na 13 let za vlastizradu.
- Janukovyč stál v čele Ukrajiny v letech 2010 až 2014 a za „svého“ ho braly hlavně proruské regiony na východě a jihu země, tedy asi polovina země. Janukovyč byl zastáncem úzké spolupráce země s Moskvou a jeho rozhodnutí o zastavení integrace s EU a přimknutí k Rusku z listopadu 2013 přivedlo Ukrajinu ke krvavým demonstracím.
- Do vysoké politiky vytáhl Janukovyče někdejší prezident Leonid Kučma, který ho v roce 2002 jmenoval premiérem. V roce 2004 se málem poprvé stal prezidentem, ale nakonec ho smetla takzvaná oranžová revoluce. Janukovyč byl původně vyhlášen vítězem druhého kola prezidentských voleb z 21. listopadu 2004, opozice se ale kvůli zfalšování voleb vzbouřila a Ukrajina se poprvé výrazněji rozdělila na dva tábory.
- Převážně agrární a chudší západ, který se zahalil do oranžové barvy, podporoval poraženého Viktora Juščenka, „modré“, rusky mluvící průmyslové regiony na východě země zase Janukovyče. Prezidentem se nakonec stal prozápadní Juščenko a do čela vlády se postavila Julije Tymošenková. Janukovyčovi se ale podařil překvapivý comeback. Vítězové se totiž rozhádali a Janukovyč se po volbách, které vyhrála jeho Strana regionů, stal v roce 2006 premiérem. O rok později ho ale vystřídala Tymošenková.
- Počátkem roku 2010 Janukovyč zvítězil nad Tymošenkovou v prezidentských volbách a proruský tábor se opět pevně chopil moci. Kvůli odmítnutí podpisu dlouho plánované asociační dohody s Evropskou unií na podzim 2013 a rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem ale Ukrajina prožívala krvavé dny, které znamenaly i konec Janukovyče jako hlavy státu.
- V únoru 2014 během protivládního povstání opustil Ukrajinu a pod ochranou ruských tajných služeb se nechal přepravit na Krym. Poté začal žít v ruském Rostově na Donu několik desítek kilometrů od ukrajinských hranic. V lednu 2019 ho ukrajinský soud v nepřítomnosti odsoudil na 13 let za velezradu. Podle žalobců žádal Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačil prozápadní demonstrace v Kyjevě. Soudce při čtení rozsudku prohlásil, že bývalý prezident svým chováním otevřel Rusku dveře k anexi Krymského poloostrova a k rozpoutání separatistické války na východě Ukrajiny. Janukovyč vinu popřel, stejně jako odpovědnost za stovku mrtvých Ukrajinců, kteří zahynuli při povstání v Kyjevě.
- Loni v březnu Ukrajina uvalila sankce na Janukovyče a také na expremiéra Mykolu Azarova. Zmrazila jejich majetek a zakázala jim odvádět ze země kapitál, oba přišli rovněž o veškerá státní vyznamenání. „Toto rozhodnutí rady národní bezpečnosti a obrany může být popsáno ve dvou slovech – je to logické a zvláštní. Logické je to, že Ukrajina zavádí takové sankce. A zvláštní to je, protože se to dosud od roku 2014 nestalo,“ uvedl současný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.- Západní zpravodajské služby v souvislosti s nynější ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu varují, že Moskva plánuje svrhnout demokraticky zvolenou ukrajinskou vládu a nahradit ji loutkovým režimem. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že cílem nynější vojenské operace není okupace sousední země, ale její demilitarizace a „očista od nacistů“, a vyjádřil politování nad svržením Janukovyče v roce 2014. Moskva označuje Janukovyčovo svržení za „státní převrat“.
- Janukovyč, který budí respekt svými rozměry (195 centimetrů a přes sto kilogramů), se narodil 9. července 1950 v hornickém městečku Jenakijevo (ukrajinsky Jenakijeve) v dělnické ruskojazyčné rodině a měl prý problémy s ukrajinštinou. Po studiu na střední hornické škole vystudoval dvě vysoké školy – polytechniku v Doněcku (1980) a mezinárodní právo na Ukrajinské akademii zahraničního obchodu (2001). Pracovat začal již v 19 letech jako řidič, později jako garážmistr. Poté byl vedoucím pracovníkem v dopravních firmách. V roce 1996 začal pracovat v oblastní administrativě Doněcké oblasti a o rok později byl Kučmou jmenován gubernátorem.
- Ženatý otec dvou synů byl v mládí údajně dvakrát ve vězení: v roce 1967 dostal tři roky za krádeže (údajně ve velkém kradl čepice), už po roce ho však propustili v rámci amnestie k 50. výročí říjnové revoluce. Za mříže putoval na dva roky znovu v roce 1970, tentokrát za těžké ublížení na zdraví, podle některých zdrojů za znásilnění.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.