Dopady koronaviru na podnikání

Platby státu by měla vláda podnikatelům odložit, říká šéf Svazu obchodu

Dopady koronaviru na podnikání
Platby státu by měla vláda podnikatelům odložit, říká šéf Svazu obchodu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vzhledem k opatřením vlády proti šíření koronaviru, kam patří zavřené obchody, restaurace či provozovny dalších služeb, by stát mohl podnikatelům výrazně pomoci. Stačilo by odložit platby státu, které firmy čekají, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza v rozhovoru s deníkem Echo24. Ministerstvo financí chce v pondělí představit balíček opatření, jehož cílem je zmírnit podnikatelům a lidem dopady aktuální situace vyvolané šířením koronaviru a minimalizovat nutnost navštěvovat finanční úřady.

Jakou pomoc vlády vůči podnikatelům a živnostníkům byste si představoval?

Nejmenší, co stát může rychle udělat, je, že řekne, aby ušetřené peníze investovali do lidí. Aby tak zachránili pracovní místa. Stát má říct, neposílejte peníze státu, ten si umí počkat. Koneckonců v případě malých podniků a živnostníků, to jsou drobné peníze, to stát ani v podstatě nepozná.

Co konkrétního by to znamenalo?

Nejzasaženějším podnikatelům by stát měl umožnit odložit všechny platby státu, které je čekají. První věc jsou hned 20. března zálohy na DPH. Odloženy by automaticky měly být i termíny podání daňového přiznání, každý rok to znamená fronty na poštách a finančních úřadech, to přece nikdo nechce. Třeba až k prvnímu červenci. Což pak znamená i pozdější termín pro přiznání na sociální a zdravotní pojištění. Vláda by to odložení měla udělat plošně, aby podnikatelé nemuseli někde složitě žádat. Nemyslím, že nejsmysluplnější využívání času a kapacit je psaní žádostí a formulářů. Všichni logicky uvažující lidé vidí, jaké dopady dnes jsou. Stát tedy může udělat velmi rychlé a důležité úlevy zejména pro restaurace či hotely, kterým ze dne na den spadnou nečekaně příjmy na nulu. Na druhé straně je nějaká aktivní finanční pomoc.

Jak by se měly zachovat banky?

Očekávám trošku vstřícnější komerční banky. Možnost odložených splátek. Umím si představit, že bankám zase pomůže stát, třeba nějakou garancí. Nějaké firmy samozřejmě skončí, ale situace je tak bezprecedentní, že zájem by mělo být takové nastavení systému, aby na to nedoplatili zase jen ti malí, to by bylo nejhorší.

Co by mohlo znamenat tu aktivní finanční pomoc?

Bezúročné půjčky s odkladem splátek třeba o rok. Pro restart podnikání by to byla velká pomoc. Řada firem nebude mít problém s byznysem či produktem, ale v propadu peněžního toku.

Dokážete odhadnout, kolik firem mohou dopady koronaviru položit?

To se velmi špatně předvídá. Pro ilustraci: pokud by problém s koronavirem zmizel do konce května, přes léto nastartuje na 60 či 70 procent cestovní ruch. Pokud tento režim potrvá do podzimu, v říjnu už nedostanete Němce do Prahy, ani Čecha na Šumavu. Pokud se to vyřeší rychle, restart ve službách typu cestovní ruch bude rychlý. Pokud se to potáhne, tak se bavíme o restartu ekonomiky na jaře příštího roku.

 

15. března 2020