Obchodní válka

Americké společnosti zvažují odchod z Číny, kvůli obchodní válce

Obchodní válka
Americké společnosti zvažují odchod z Číny, kvůli obchodní válce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Více než 70 procent amerických společností fungujících v jižní Číně zvažuje odložení dalších investic a přesun části nebo veškeré výroby do jiné země, protože obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa snižuje jejich zisky. Vyplývá to z průzkumu uskutečněného Americkou obchodní komorou v jižní Číně. Americké firmy v Číně se domnívají, že jejich podnikání ohrožují obchodní spory více než firmy z jiných zemí.

Přemístění výroby mimo Čínu zvažuje 64 procent společností, pouze jedno procento však uvádí, že má plán na zřízení výrobní základny v Severní Americe.

„Zatímco více než 70 procent amerických společností zvažuje odložení nebo zrušení investice v Číně a přesun části nebo veškeré výroby z Číny, pouze polovina jejich čínských protějšků uvažuje podobně,“ uvádí se ve zprávě. Obchodní válka tak přesouvá dodavatelské řetězce i průmyslovou výrobu směrem do jihovýchodní Asie.

Americké společnosti uvádějí, že čelí rostoucí konkurenci z Vietnamu, Německa a Japonska. Čínské firmy pak uvádějí, že jim roste konkurence ve Vietnamu, Indii, USA a Jižní Koreji.

Zákazníci také omezují své objednávky, nebo je zatím nepředložili, upozornil prezident komory Harley Seyedin. Mohlo by to být tím, že se snaží pozdržet objednávky, dokud nebude jistější vývoj situace, nebo se obrátili na konkurenty, kteří nabízejí levnější produkty, dokonce i za cenu ztráty, aby získali podíl na trhu. „Jednou z nejtěžších věcí u podílu na trhu je, že jakmile ho jednou ztratíte, je těžké ho znovu získat zpět,“ řekl Seyedin agentuře Reuters.

Nejvíce americká cla doléhají na velkoobchodní a maloobchodní firmy. Čínská cla se pak nejvíce dotkla odvětví napojených na zemědělství.

Průzkum se uskutečnil od 21. září do 10. října, tedy krátce poté, co Spojené státy uvalily cla na další zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD (4,5 bilionu Kč). Peking odpověděl cly na americké zboží za 60 miliard USD. Americká cla mají dále vzrůst od počátku příštího roku. Průzkumu se zúčastnilo 219 společností, z toho zhruba třetina ze zpracovatelského průmyslu.

Témě 80 procent dotázaných uvádí, že cla byla ranou pro jejich podnikání a americká cla měla o něco horší dopad než čínská. Cla poškozují zhruba 85 procent amerických společností a 70 procent jejich čínských protějšků. Firmy z dalších zemí jsou na tom podobně jako americké.

Největší obavou dotazovaných firem jsou rostoucí náklady na prodávané zboží, což způsobí snížení zisku. Mezi další obavy patří potíže se zásobováním a nižší prodej.

Téměř polovina dotazovaných také uvádí, že čelí rostoucím necelním bariérám, jako zvýšený byrokratický dohled a pomalejší celní odbavení. Analytici varovali před takovým rizikem pro americké firmy, protože Čína není schopná odpovídajících protiopatření na úrovni dolar za dolar.

,

29. října 2018