Moskevská přehlídka vítězství bude stát stovky milionů rublů

Moskevská přehlídka vítězství bude stát stovky milionů rublů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Moskevské oslavy válečného vítězství, které vyvrcholí 9. května vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí před Kremlem, budou stát nejméně 615 milionů rublů (asi 209 milionů Kč). Uvedl to dnes podnikatelský list RBK, jenž se odvolává na údaje ze serveru o státních zakázkách.

Konkrétně přeprava vojáků vyjde přibližně na 150 milionů rublů, slavnostní koncerty na téměř 190 milionů, více než 100 milionů může stát rozhánění oblaků, podobně jako uvedení města do slavnostního hávu. Na suvenýry a dárky pro veterány se počítá s 32 miliony, jde například o ložní prádlo, vysavače, mixéry, kuchyňské roboty či kávovary.

Loni podle téhož deníku moskevské oslavy přišly na více než půl miliardy rublů, což při tehdejším kurzu představovalo v přepočtu asi 218 milionů Kč. O rok dříve týž list odhadoval výdaje na přehlídku na 210 milionů rublů (tehdy asi 90 milionů Kč), tehdy vzhledem k ekonomickým potížím byly oslavy levné a skromné. Oslavy "kulatého výročí" v roce 2015 ovšem stály téměř čtyřikrát více, a to 810 milionů (asi 347 milionů Kč podle tehdejšího kurzu).

Moskevské přehlídky se podle ministerstva obrany zúčastní více než 13.000 vojáků se 159 kusy vojenské techniky a 77 letadly či vrtulníky, včetně dvou nejnovějších stíhaček Su-57, a rovněž dva letouny MiG-31K s raketami Kinžal, létající údajně hypersonickou rychlostí. Poprvé se na přehlídce předvede také bojové vozidlo na podporu tanků Terminator, robotická vozidla Uran-6 a Uran-9 či bezpilotní stroje Korsar a Katran.

Den vítězství je v Rusku považován za svátek, který lidi nejvíce sjednocuje. Někdejší Sovětský svaz ztratil podle odhadů v druhé světové válce 26 milionů svých občanů.

Po rozpadu SSSR se přehlídky v letech 1991 až 1994 vůbec nekonaly, v roce 1995 pochodovali po náměstí veteráni a v dalších letech se sice přehlídky obnovily, ale bez vojenské techniky. Na Rudé náměstí se tanky, děla a rakety vrátily po sedmnáctileté přestávce v roce 2008, aby symbolizovaly obnovenou moc Ruska.

Vůbec největší přehlídku v roce 2015 Kreml uspořádal i jako ukázku bojeschopnosti armády a demonstraci síly v době napjatých vztahů se Západem. Většina pozvaných hostů ze zahraničí se ale na Rudé náměstí nedostavila kvůli agresivní politice Ruska vůči Ukrajině. Přítomen nebyl ani český prezident Miloš Zeman, který v té době do Moskvy přicestoval na oslavy 70. výročí konce války.

Den vítězství se v Rusku i většině postsovětských republik slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Vysvětluje se to tím, že v době německé kapitulace v Berlíně bylo v Moskvě, vzhledem k časovému posunu, už po půlnoci.

,