Komentář Ondřeje Štindla

Monopoly proti konspiracím?

Komentář Ondřeje Štindla
Monopoly proti konspiracím?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Velké internetové společnosti – Google, Apple, Facebook, YouTube a další – se počátkem týdne rozhodly zakročit proti společnosti Infowars známého veterána konspiračních teorií Alexe Jonese. Byly zrušeny jeho facebookové stránky a kanál na YouTube, Jonesovy podcasty byly staženy z nabídky služby Spotify a podobně. Jonesovu produkci přitom sledovaly miliony lidí. Jones to prezentoval jako potvrzení toho, že nesmysly, které hlásá, jsou pravda ohrožující současné mocné. I odjinud se ozvala slova o cenzuře. Jakkoliv je protagonista téhle kauzy postava dost odpudivá a někteří jeho obhájci minimálně sporní, je krok internetových gigantů, myslím, potenciálně nebezpečný. A může mít dalekosáhlé následky.

Rozhodně ale ne proto, že by lidstvo vynuceným mlčením Alexe Jonese o něco přišlo. Muž s charakteristicky zuřivým projevem svoje publikum mnoho let bombarduje výmysly, někdy i nebezpečnými. S gestikulací a dikcí člověka, který se z posledních sil snaží zabránit zničení světa tajemnou kabalou mocných, křičí do světa to svoje: útok na Světové obchodní centrum byla operace pod falešnou vlajkou organizovaná americkou vládou, stejně jako bombový útok v Oklahoma City v roce 1996. Kvůli Jonesovu tvrzení, že masakr ve škole Sandy Hook, při němž bylo střelcem Adamem Lanzou zavražděno dvacet dětí, sehráli pro kamery herci, ho žalovaly rodiny obětí. Jedna z nich se musela pětkrát stěhovat, protože na každé adrese ji našli Jonesovi fanoušci a obtěžovali ji. Před americkými prezidentskými volbami Jonesovu práci ocenil Donald Trump. 

Alex Jones svoje výmysly dokáže účinně šířit, dalo by se v souvislosti s ním mluvit o čistých „fake news“. A kauza Infowars s debatou o falešných zprávách úzce souvisí. Ta debata je vedená dost nešťastným způsobem, především jedna její strana – bojovníci proti „cenzuře – v ní dost možná úmyslně zamlžuje pojmy, jako kdyby „fake news“ byla každá sporná informace nebo omyl udělaný v dobré víře, přičemž boj proti fake news je jen zástěrka pro perzekuci všech nepohodlných názorů. Ne. Fake news nejsou názory, ale vědomé lži prezentované jako fakta a šířené s nějakým – třeba politickým – účelem, v nějakém – třeba ruském – zájmu. Názorová pluralita zahrnující i názory radikální, extrémní, nepřijatelné je podmínkou skutečné svobody projevu, která je dnes z mnoha stran ohrožována. Ty skutečné fake news naopak svobodnou veřejnou debatu rozbíjejí, připravují ji o racionální zákon – respekt k faktům a snahu je zjistit a pak třeba velice různě interpretovat. V „postfaktickém“ světě fake news může mít stejnou hodnotu tvrzení, že Američané v roce 1969 přistáli na Měsíci, jako Jonesem oblíbená konspirační teorie konspirační teorie, podle níž NASA všechno zfixlovala a „přímý přenos“ přistání byla na Zemi zinscenovaná show režírovaná Stanleym Kubrickem, který se k tomu přiznal četnými náznaky v klasickém hororu Osvícení, stejně jako tvrzení, že žádný Měsíc neexistuje. Nejenže všichni lidé mají právo říkat si, co chtějí, ale všichni k tomu musejí dostávat prostor a jejich tvrzení si zaslouží být respektována. Tímhle způsobem může být veřejná debata paralyzována a společnost může pokročit dál na cestě k atomizaci a jednou třeba i rozpadu.

Ale zastavovat fake news způsobem, k němuž se uchýlili internetoví giganti, může přinést větší problémy než všichni Alexové Jonesové dohromady. Tyhle firmy mají na síti faktický monopol a nemohou svou moc užívat bez kontroly. V dané situaci nemůže stačit, když řeknou, že jako soukromé společnosti mohou šířit to, co šířit chtějí. Respektive mohly by, kdyby došlo k nějaké demonopolizaci. Hranice svobody by se neměly určovat na firemních poradách bez demokratické kontroly. Postih Alexe Jonese a Infowars by mohl být precedentem pro podobné kroky, jejichž terčem by se už ale mohli stát lidé a média daleko méně jednoznačného charakteru. A boj proti těm skutečným fake news se tímhle způsobem vyhrát nedá.

12. srpna 2018