Česko-čínské vztahy

Vystrčil o výhružném dopisu Číny: Pokud neodpoví Zeman a Babiš razantně, já ano

Česko-čínské vztahy
Vystrčil o výhružném dopisu Číny: Pokud neodpoví Zeman a Babiš razantně, já ano

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nástup Miloše Vystrčila (ODS) do funkce předsedy Senátu by se dal popsat jako dramatický. V tašce jeho předchůdce Jaroslava Kubery, který náhle zemřel, totiž jeho žena našla část dopisu s razítkem čínské ambasády a podatelny Kanceláře prezidenta republiky. Ambasáda v dopisu varovala Senát i české podnikatele před důsledky cesty na Tchaj-wan, kterou Kubera plánoval. Čína Tchaj-wan pokládá za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Vystrčil označil dopis za výhrůžný až vyděračský. Nyní v rozhovoru pro deník Echo24 uvedl, že pokud nejvyšší ústavní činitelé na dopis razantně neodpoví, on ano.

Vysvětlil už prezident Zeman na vaši žádost okolnosti dokumentů, které se našly v tašce Jaroslava Kubery po jeho smrti? Tedy pravděpodobně část dopisu s razítkem čínské ambasády a podatelny Kanceláře prezidenta republiky, v němž čínská ambasáda Kuberův záměr jet na Tchaj-wan kritizuje a vyhrožuje, že by cesta měla dopady?

Mám reakci z prezidentské kanceláře, že se tím budeme zabývat na setkání čtyř nejvyšších ústavních činitelů. Očekávám, že se to bude řešit v rámci bodu ke vztahům Česka a Číny a že se dozvím odpovědi na tři otázky, které jsem si dovolil panu prezidentovi písemně položit. Ptal jsem se, jak se dopis pro prezidentskou kancelář dostal k předsedovi Kuberovi a jak je možné, že dopis zůstal bez reakce. Dále jsem se ptal, jakou reakci na dopis Hrad připravuje. K tomu jsem přidal, co za adekvátní odpověď považuji já. Dopisem se totiž dle mého Čína vměšuje do vnitřních záležitostí Česka, ne-li, že přímo vyhrožuje.

Druhý dopis jsem poslal ministru zahraniční Petříčkovi. Vyžádal jsem si záznam rozhovoru pana náměstka Tlapy s čínským velvyslancem. Jeho obsah nemohu sdělovat, ale ten tón je bohužel ve stejném duchu, v jakém je psána ta část dopisu, který měl Jaroslav Kubera v tašce. Tak jsem se ptal pana Petříčka, když tomu tak je, proč nezazněla žádná adekvátní reakce. Ministr odpověděl, že připravuje kritickou reakci na březnové setkání čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kde ji chce společně zformulovat.

Já respektuji, že zahraniční politiku má koordinovat vláda a ministerstvo, budu respektovat i setkání čtyř, byť se obávám, že výsledná reakce nebude dostatečně razantní. Pokud skutečně nebude, vydám své vlastní prohlášení. Případně totéž udělá Senát.

V tom vašem prohlášení by bylo předpokládám nějaké odsouzení toho, co si Čína dovolila.

Jednoznačně. Znám i kritická stanoviska senátorů. Počkám na schůzku čtyř nejvyšších ústavních činitelů, ale osobně počítám s tím, že bez mojí reakce a reakce Senátu to nezůstane.

Padne na schůzce i téma vaší možné cesty na Tchaj-wan?

Předpokládám, že padne. Zda pojedu, se rozhodnu až po zmíněné schůzce. Potřebuji vědět, jaké je stanovisko prezidenta a premiéra, dozvím se stanovisko i zahraničních výborů Sněmovny i Senátu. Nicméně v blízké době se rozhodnu, jak se k cestě postavit.

Dovedete si představit, že pojedete i přes nesouhlas premiéra či prezidenta?

To si dovedu představit. Princip sice je, že v rámci zahraniční politiky bychom měli svá vystoupení koordinovat, ale pokud se nedokážeme shodnout, mají její aktéři vystupovat způsobem, který nepoškozuje zájmy ČR. Na Tchaj-wan pojedu, pokud budu přesvědčen, že je to v zájmu ČR. Můj názor je také ten, že některými svými výroky prezident i premiér zájmy Česka poškozují.

Kterými prosím?

Prezident například řekl, že do Číny se jezdí učit stabilizovat společnost. Tedy jinými slovy, že ČR málem není demokracií a že on považuje systém totalitní za lepší, než je demokratický z hlediska stabilizace společnosti. To je nonsens a poškozování ČR. Premiér vyjednává v EU o zemědělských dotacích, přestože je obmyšlenou osobou, v jejíž prospěch byly založeny svěřenské fondy s majetek, který souvisí se zemědělstvím. Opět se nevystupuje v zájmu ČR, ale v zájmu Agrofertu.

Když jste byl zvolen předsedou Senátu, řekl jste, že jej chcete zviditelnit. Máte nějaké konkrétní cíle?

Pro lepší informovanost o práci Senátu podnikáme návštěvy do jednotlivých senátních obvodů. Dalším cílem je zlepšení komunikace se Sněmovnou. Když se podaří, aby nám zákony posílala v jiné podobě, než v podobě již schválených výpisů, může to někoho zaujmout. Senát je skutečný kontrolor kvality legislativy. Třetí věcí jsou veřejná slyšení, která se mohou týkat zásadních otázek, které trápí českou veřejnost. Nediskutovali by je jen senátoři, ale i odborníci. Může z nich vzniknout i doporučující stanovisko pro vládu. Také se budeme snažit, aby nadále rostl počet lidí, kteří sledují dění v Senát na Twitteru a Facebooku.

Ze dvou komor českého parlamentu je Senát ten slabší. Chtěl byste pro něj více pravomocí?

Ano, chceme o tom diskutovat. ODS bude iniciovat, aby se změny pravomocí institucí a územních celků, zmíněných v Ústavě ČR, mohly nově měnit pouze se souhlasem obou komor. Tak, jak je to dnes u volebních zákonů. Při jejich změnách Sněmovna nemůže Senát přehlasovat.

To bude o velkém vyjednávání, dnes je Senát opozicí vládě, která má ve Sněmovně většinu.

Pokud chce někdo zásadní změnu našeho systému, tak by měl být schopen si to prosadit v obou komorách.

Jste koordinátorem programového týmu ODS pro životní prostředí a zemědělství. Jaký je dnes vlastně postoj ODS ke globálnímu oteplování?

Je to jednoduché. Klima se mění, říkáme. Jinými slovy, oteplování planety se děje. Zda je to způsobeno stáčením zemské osy, nebo většími emisemi CO2, o tom lze diskutovat. Že na to člověk má vliv, nelze popřít. V případě mikroklimatu je to zjevné. Pokud v nějaké části Česka vykácíme lesy, bude tam mikroklima jiné, než když tam lesy byly. V případě celé Země je k debatě, zda člověk ovlivňuje z osmi či osmdesáti procent. Co chceme dělat, je racionální zelená politika s respektovat přírodu.

Dále čtěte:

Mynář je v Číně. Letěl upevňovat „hluboké přátelství české vlády a lidu“

Vystrčil: Petříček mi cestu na Tchaj-wan nedoporučil

5. března 2020