Komise k OKD

Mysleli jsme, že těžit se bude sto let, řekl Pecina po výslechu u komise k OKD

Komise k OKD
Mysleli jsme, že těžit se bude sto let, řekl Pecina po výslechu u komise k OKD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovní vyšetřovací komise k OKD si na tento týden naplánovala na třicet výslechů svědků. Mezi prvními vypovídal Martin Pecina, který byl v době privatizace OKD náměstkem ministra průmyslu a obchodu. Později Pecina zastával například i post ministra vnitra. „Tenkrát jsme si mysleli, že to koupí pan Koláček a že se bude těžit dalších 100 let, jak říkal vždycky. A to, že to prodal panu Bakalovi, to dneska dobře nevypadá, rádi z toho nikdo nejsme,“ řekl Pecina po výslechu.

Svůj podíl na privatizaci OKD bývalý ministr odmítl. „Já jsem to neprivatizoval. Já jsem byl zodpovědný za hornictví, a nikoli za privatizaci,“ řekl při odchodu Martin Pecina.

V pondělí se také dostavil Kamil Rudolecký, který působil v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Přiznám se, že ze svědků, kteří se dostavili, jsem spokojený. Včera to nebyly žádné politické špičky, jednalo se v té době o úředníky. Potřebovali jsme od nich zjistit popis úkonů, které tehdy prováděli. Já jsem tedy osobně spokojen,“ řekl pro Echo24 předseda komise Lukáš Černohorský.

V úterý měl před členy komise předstoupit bývalý premiér Bohuslav Sobotka, který byl v době privatizace ministrem financí. Nakonec ale vyslechnut nebude, komisi zaslal omluvenku. V únoru přitom tvrdil, že přijde. „Vzhledem k tomu, že jsem v této věci svědčil na policii i u soudu, nemám žádný problém svědčit i u této komise a popsat, jak prodej minoritního akciového podílu před 14 lety probíhal,“ řekl tehdy deníku Echo24 Bohuslav Sobotka.

Sobotka s existencí komise souhlasí. Podotkl ale, že se poslanci musí vrátit k začátkům celého prodeje. „Komise bude muset jít hodně do minulosti, privatizace OKD byla zahájena před sedmadvaceti lety a ukončena před čtrnácti lety,“ řekl tehdy Bohuslav Sobotka.

Omluven je také miliardář Zdeněk Bakala, který žije ve Švýcarsku. Europoslanec Pavel Telička se nejdříve omluvil ale v průběhu pondělí zveřejnil na svém Twitteru zprávu, že před komisi předstoupí rád.

Předseda komise Lukáš Černohorský ale s omluvenkami počítal. „My jsme s tím počítali, protože komisi tlačí čas a vzhledem k tomu, jak je to rozsáhlý balík, tak jsme si dali šibeniční termín. Počítali jsme tak tedy s tím, že kolegové i rušili dovolenou. Předpokládám, že to tak podobně budou mít i lidé. Proto jsme také výslechy rozprostřeli na celý týden a je to uděláno tak, aby nám to vycházelo časově. Pokud bychom to udělali i mimo prázdniny, tak se nám lidé budou stejně omlouvat. Buď z pracovních nebo zdravotních důvodů. Počítá se také s tím, že bude nějaký další termín. Kdokoliv se omluví, tak poté komunikuje s naším tajemníkem, kterému řekne vhodné termíny,“ řekl pro Echo24 Lukáš Černohorský. V krajním případě může sněmovní vyšetřovací komise svědky přivolat za asistence policie.

Předseda komise nechtěl, podobně jako před pondělním výslechem, prozradit pozvaná jména. Uvedl jen, že kvůli neúčasti Sobotky, se jejich počet rozšíří. „Kvůli tomu, že se pan Sobotka omluvil, tak k nám přijdou také úředníci,“ řekl stručně Lukáš Černohorský. Výsledky má komise předložit před dolní komorou na podzim.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.