Třetina Čechů vůbec nevěří České televizi. Důvěra klesá hlavně mimo hlavní proud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká televize v poslední době nezažívá úplně nejšťastnější období. Po sérii kontroverzních výměn mezi generálním ředitelem Janem Součkem a televizní radou přichází aktuální průzkum agentury STEM o důvěře v instituce. Ta se v případě ČT drží pod polovinou, ale zároveň veřejnost zůstává poměrně hluboce rozdělená. Podle zjištění analytiků nedůvěřuje veřejnoprávní televizi zcela přibližně třetina populace. Výzkum zároveň upozorňuje na výrazné rozdíly v hodnocení mezi voliči jednotlivých stran.
„Na konci dubna vyjádřila naprostou nedůvěru k České televizi přibližně třetina populace,“ uvedla analytička STEM Doris Borovcová. Odmítavý postoj podle dat zaujímá dokonce 46 procent příznivců mimoparlamentních stran, což je výrazný nárůst oproti loňskému říjnu, kdy šlo o 33 procent. Naproti tomu mezi stoupenci vládních stran SPOLU, STAN a Pirátů se důvěra příliš nezměnila – televizi věří většina z nich. Obecná míra důvěry v televizi je pak 43 procent.
„Veřejnoprávní Česká televize, ačkoliv nejde o primárně politickou instituci, vyvolává ve společnosti poměrně silnou míru politické polarizace. Je důležité zdůraznit, že tato data byla sesbírána v dubnu, a tedy nezachycují situaci kolem květnového odvolání generálního ředitele Jana Součka,“ dodává.
Průzkum současně zachytil silnou míru polarizace. Borovcová upozornila, že další výzkumy ukážou, zda se důvěra s novým vedením stabilizuje, nebo naopak zhorší.
Do překotného vývoje zasáhla Rada ČT začátkem května, když z funkce odvolala ředitele Součka, který televizi vedl od října 2023. Podle radních opakovaně porušil zákon o České televizi a komunikací veřejnoprávní televizi poškozoval. Pro jeho odvolání hlasovalo 15 z 17 členů rady. Souček s výtkami nesouhlasí a zdůraznil, že televize je ve výborné kondici a díky zvýšení poplatků má zajištěné financování na mnoho let dopředu. „Ředitelé velkých firem se odvolávají v době špatných výsledků nebo defraudace, což není můj případ,“ řekl po odvolání.
Změny v ČT
Nový šéf veřejnoprávní televize má být zvolen 18. června. Dočasným ředitelem je nyní Michal Fila, dosavadní šéf korporátních služeb televize. Kandidaturu potvrdila například Libuše Šmuclerová z Czech News Center, dále moderátor Jakub Železný a uvažuje o ní zřejmě i šéf zpravodajství Petr Mrzena.
Premiér Petr Fiala po Součkově odvolání uvedl, že Česká republika potřebuje stabilní veřejnoprávní média. Politici očekávají, že rada zvolí nového ředitele rychle a profesionálně. Do hry však vstupuje nejistota, zda se radním podaří najít konsenzus. Podle odborníka na média Jana Potůčka může být volba složitější než samotné odvolání. „Může se stát, že rada nezvolí ředitele v zákonné lhůtě tří měsíců,“ varoval.
Z výzkumu STEM dále vyplývá, že mezi nejdůvěryhodnější instituce v Česku stále patří Česká národní banka (73 %), Policie ČR (73 %) a Armáda ČR (68 %). Naproti tomu vláda, Poslanecká sněmovna a Senát se dlouhodobě drží pod hranicí 35 % důvěry.
Průzkum byl proveden na reprezentativním vzorku 1 031 respondentů mezi 8. a 17. dubnem 2025, tedy těsně před vyústěním krize ve vedení ČT, ale částečně už během ní.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.