Kauza Diag Human: Hodně mastný účet za vládní alibismus, míní Kalousek. Úroky činí 1,3 milionů denně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Odvolací soud v Británii sice vyhověl jednomu z odvolání České republiky ve sporu se společností Diag Human, podle advokáta Jana Kalvody se tím na podstatě o tom, že Česku musí firmě zaplatit značné miliardy, nic nemění. Rozhodčí tribunál v roce 2022 uložil Česku povinnost zaplatit společnosti Diag Human Čechošvýcara Josefa Šťávy odškodné 15,5 miliardy korun za zmařenou investici s krevní plazmou z počátku 90. let minulého století. Od té doby k původní sumě přibývají úroky ve výši 1,3 milionu korun denně. Nyní britský soud uvedl, že rozhodčí nález ve prospěch společnosti vydaný v roce 2022 má být zrušen. Podle Šťávy nemá verdikt britského soudu na spor vliv, stát tak dál musí odškodné zaplatit. Podle firmy i podnikatele je prodlužování sporu nesmyslné. Na to upozornil i bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého se "vládní alibismus" zbytečně prodražuje a pokud Česko nezaplatí, vystaví se riziku soudní exekuce. S tak vysokou a stále narůstající sumou státní rozpočet vůbec nepočítal.
Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z té druhé se později stala firma Diag Human. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že výběrové řízení nevyhrála; v dopise od ministerstva zdravotnictví pro firmu Novo Nordisk zazněly pochybnosti o solidnosti Conneca. Její nástupkyně Diag Human pak od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.
Rozhodnutí britského odvolacího soudu v kauze Diag Human, který tento týden vyhověl jedné z námitek Česka, nemá vliv na výsledek celého sporu. Stát tak dál musí zaplatit Josefu Šťávovi náhradu, uvedl českošvýcarský podnikatel a společnost Diag Human v tiskové zprávě, kterou poskytl jeho advokát Jan Kalvoda.
Podle Kalvody odmítnutí námitek České republiky proti nároku Šťávy potvrdilo platnost mezinárodního arbitrážního nálezu z května 2022 i předchozích soudních rozhodnutí o povinnosti státu nahradit Šťávovi v plné výši škodu, kterou mu způsobil.
Ministerstvo financí ve středu potvrdilo, že rozsudek obdrželo a po jeho analýze rozhodne o dalším postupu. "Odvolací soud rozhodl o dvou odvoláních podaných ČR a jednom odvolání podaném Diag Human SE a panem Šťávou. Odvolání Diag Human SE a pana Šťávy odvolací soud zamítl stejně jako jedno ze dvou odvolání podaných ČR. Druhému odvolání ČR odvolací soud vyhověl a uvedl, že rozhodčí nález ve prospěch Diag Human má být zrušen, a to v důsledku toho, že pan Šťáva neovládal Diag Human v rozhodném časovém období," řekl Ondřej Macura z odboru vnějších vztahů ministerstva financí.
Podle Kalvody je vyjádření ministerstva financí o zrušení rozhodčího nálezu "neúplné do té míry, že je nepravdivé". Soud vyhověl jednomu ze dvou českých odvolání z formálních důvodů bez vlivu na výsledek sporu a české námitky vůči Šťávovi odmítl, uvedla firma a podnikatel. "Je tedy potvrzena platnost mezinárodního nálezu z května 2022 i předchozích soudních rozhodnutí o povinnosti České republiky nahradit v plné výši škodu způsobenou panu Josefu Šťávovi," stojí v tiskové zprávě. Prohlášení také zmiňuje, že společnost má k dispozici opravný prostředek a kromě toho může vymáhat škodu podle rozhodčího nálezu z roku 2008.
Podle firmy a Šťávy je největší překážkou smíru neochota českých vlád respektovat soudní výroky. Šťáva navrhuje jednání o ukončení sporu. Nabízí na dva měsíce zastavit úročení.
Denně k sumě, kterou má stát zaplatit, přibývají úroky 1,3 milionu korun. Další prodlužování sporu je podle Kalvody a Šťávy, jak píše server Novinky.cz, nerozumné. „Nesmyslné a marné protahování tohoto sporu způsobuje České republice jen větší mezinárodní ostudu a vyšší výdaje,“ dodal Kalvoda.
S názorem souzní i bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jsou výdaje, které ČR obětovala od května 2022 odvoláním v Londýně, zbytečně vyhozené miliardy. "I kdyby v Londýně uspěla, platební povinnosti se kvůli rozsudku z Lucemburska stejně nevyhne. Bude to hodně mastný účet za vládní alibismus," napsal na síti X před verdiktem britského soudu.
Bohužel je to tak. Výdaje, které ČR obětovala od května 2022 odvoláním v Londýně, jsou zbytečně vyhozené miliardy. I kdyby v Londýně uspěla, platební povinnosti se kvůli rozsudku z Lucemburska stejně nevyhne. Bude to hodně mastný účet za vládní alibismus.https://t.co/koyVf8f02w
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) April 22, 2025
Kalousek uvedl, že se spor, když byl ministrem financi, snažil vyřešit. "Ve všech vládách ale převládal názor, že je třeba bojovat za každou cenu. V Česku bylo opravdu “úspěchu” dosaženo a ČR nic platit nemusela. J.Šťáva se ale jako švýcarský občan obrátil na právní ochranu v zahraničí a tam uspěl. Od května 2022 už není o co bojovat, škody se daly pouze minimalizovat. Vláda se bohužel vydala opačným směrem, což bude o dost dražší," vysvětlil a dodal, že pokud Česko Šťávovi nezaplatí, vystaví se riziku soudní exekuce. "Což si žádný civilizovaný stát nemůže dovolit," dodal. S tak velkou částkou, která by měla být státem firmě Diag Human vyplacena, státní rozpočet ale nepočítal.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.