V Německu pro AfD přituhuje. Ve spolkové zemi Porýní – Falc nesmí veřejný sektor přijímat její členy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda spolkové země Porýní - Falc rozhodla, že členové "extrémistických skupin" nesmí stát nabírat do státních služeb. Na seznamu extrémistických organizací podle místní rozvědky je i parlamentní strana AfD. Její část považují za extrémistickou a dlouhodobě sledují spolkové orgány. Zemský ministr vnitra Michael Ebling (SPD) uvedl, že strana nemá umírněné křídlo a celá je extrémistická. Informuje například Bild. Podle magazínu Der Speigel podobné opatření chystají i další spolkové země.
„Každý uchazeč musí prokázat, že není (a nebyl) členem žádného extremistického uskupení, a to ani v posledních pěti letech,“ oznámil zemský ministr vnitra Michael Ebling (SPD). Za extremistické považuje Ebling mimo jiné i celostátní pravicovou stranu AfD, kterou zemský úřad pro ochranu ústavy klasifikuje jako extremistické hnutí a aktivně sleduje.
Základem nových opatření je seznam organizací, které Úřad pro ochranu ústavy považuje za hrozbu pro demokratický právní stát. Tento seznam je průběžně aktualizován a AfD na něm aktuálně figuruje.
Ministr Ebling při prezentaci aktuální výroční zprávy o ochraně ústavy zdůraznil, že AfD podle něj již nemá žádné umírněné křídlo a pokračuje v radikalizaci. Proto je podle něj nezbytné přijmout preventivní opatření, která mají bránit vstupu osob s vazbami na extremistické skupiny do státního aparátu. Opatření kromě úředníků, ovlivní například policisty, hasiče či učitele.
Nová pravidla se vztahují nejen na nové uchazeče, ale mohou mít dopady i na stávající zaměstnance. Pokud by u nich bylo prokázáno členství v organizacích uvedených na seznamu, hrozí jim disciplinární postihy, v krajním případě až propuštění ze státní služby. Posouzení má vždy vycházet z konkrétního případu.
Rozhodnutí vlády vyvolalo ostrou kritiku ze strany AfD. Předsedkyně strany Alice Weidelová v reakci pro deník Bild prohlásila, že „je to znepokojivé. Jedná se o otevřenou politickou diskriminaci. Vláda v Porýní-Falci pošlapává demokratické principy. Voliči AfD se tím ale zastrašit nenechají,“ dodala.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.