Poučení z filozofické fakulty. Stát spustí novinku, lidem přijde varování mobilem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Česká republika by už brzy měla mít výstražný systém, který by podobně jako v zahraničí varoval všechny občany před nebezpečím. Nedávno to na Bezpečnostní radě státu navrhl ministr vnitra Vít Rakušan, který tím do značné míry reagoval na tragickou prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Nyní se začínají objevovat detaily o tom, jak by to celé vlastně mělo fungovat. Podobný systém měl přitom v tuzemsku sloužit už před lety.
Výstražný systém přinesl jako jeden z návrhů na nedávnou radu státu vicepremiér Rakušan. Konkrétně jde o „zavedení systému cellbroadcast pro varování a informování obyvatelstva“, který spadá pod hasiče. Rada návrh schválila, záznam o tom vyšel před několika dny.
Česko se dočká systému včasného varování na mobilní telefony👏🎉
— Jakub Onderka (@JakubOnderka) January 31, 2024
A to za pomocí moderního systému cell broadcast, místo původně plánovaných SMS. Tento systém půjde použít nejen k upozorňení na střelce, ale třeba i v případě povodní.
Dnes o tom rozhodla Bezpečnostní rada státu. pic.twitter.com/Hy5rbpISgf
„Policie se na útok aktivního střelce dlouhodobě připravuje. Máme prvosledové hlídky a velmi dobře fungující integrovaný záchranný systém, i preventivní opatření v koncepci ochrany měkkých cílů. Stále je ale co zlepšovat. Proto přicházíme s dalšími opatřeními na podporu policie a změnami týkajícími se zbraňové legislativy nebo ochrany veřejných míst,“ řekl k tomu Rakušan.
Do léta posun
Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru (HZS) Jiřího Fröhlicha vzala rada na vědomí Rakušanovy návrhy. „Následně uložila Bezpečnostní rada státu ministru vnitra jednotlivá opatření rozpracovat a předložit do konce června vládě,“ sdělil deníku Echo24.
Server Lupa.cz k tomu dodal, že nepůjde o výstražné SMS zprávy, ale o jinou technologii pro rozesílání varovných zpráv – Cell Broadcast (CB). Tu v České republice už v minulosti testovali operátoři, nebylo pro ni ale přílišné využití, a proto se ztratila.
Systém CB umožňuje odeslat zprávu do vymezené oblasti s maximální délkou 1395 znaků. Zprávy jsou směřovány do rádiových buněk, nikoliv na konkrétní telefony, a doručují se i do oblastí s horším signálem.
Implementaci CB do systému varování v České republice má na starosti hasičský sbor. Ten očekává, že by zavedení mohlo být docela rychlé. „Vzhledem k tomu, že se jedná o technologii, která není nyní v ČR zavedena, jak jsme zjišťovali, je v případě zajištění financování výstavby systému „Cell Broadcast“ možné projekt zrealizovat do 12 měsíců od zadání úkolu,“ odhaduje. Celkové náklady na zavedení CB se odhadují na 100 milionů korun plus roční náklady na provoz.
Bezpečnostní analytik Jakub Onderka uvedl, že Cell Broadcast bude možné použít nejen k upozornění například na střelce, ale třeba i v případě povodní. Fungovat by měl v zásadě pro každého. „V Německu se uvádí, že systém podporuje 99 procent telefonů. Přesný seznam telefonů asi nejspíš neexistuje,“ míní.
Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) upozorňuje, že v ČR už existuje systém výstražných SMS, ale chybí k němu prováděcí vyhláška. CB a Výstražné SMS se liší principem i technologií.
Stát navíc takový systém už plánoval v minulosti a fungovat měl v roce 2022. Podle návrhu mělo varování přijít, pokud by „nebezpečím bezprostředně hrozící nebo nastalá mimořádná událost, krizová situace nebo jiná závažná událost ohrožující život nebo zdraví osob“. Pak by přišla „veřejnou výstrahou textová informace o nebezpečí v českém nebo anglickém jazyce“.
„Požadavek na předání veřejné výstrahy sdělí iniciátor podnikateli poskytujícímu veřejně dostupnou mobilní interpersonální komunikační službu založenou na číslech (dále jen „podnikatel“) prostřednictvím aplikace podnikatele, která umožňuje vytvoření hromadných zpráv SMS. Iniciátor zároveň sdělí podnikateli požadované znění veřejné výstrahy v českém a v případě postupu podle odstavce 3 věty druhé i anglickém jazyce,“ zněl návrh. Používat se měl, pokud by šlo o násilné útoky, ale také laviny, požáry, výpadek dodávek energie, znečištění, případně únik nebezpečné látky.
„Cell Broadcast bude významným doplněním systému veřejné výstrahy, protože je nezávislý na platformách a aplikacích, nemá kapacitní omezení, je rychlý a uživatelsky velmi nenáročný. Nenahrazuje ale systém JSVV (jednotný systém varování a vyrozumění) s KPV (koncové prvky varování), ani stávající systém SMS,“ dodává Fröhlich.
Alternativy existují
Podobné vlastní krizové systémy mají i komerční subjekty jako mobilní operátoři. Například O2 provozuje KISS (Krizový informační a svolávací systém), který jen vloni pomohl státní správě, záchranným složkám či firmám rozesíláním varování o 18 000 incidentech na mobilní telefony lidí. Celkem za deset let fungování varovala nebo informovala v rámci 90 000 případů ohrožení obyvatel.
Krizový informační a svolávací systém od O2 prostřednictvím mobilní sítě varuje před nebezpečím, pomáhá záchranářům rychle se dostat k lidem v ohrožení života nebo třeba okamžitě svolá krizový tým. Rozesílané informace se přitom dostanou na všechny mobilní telefony v daném místě nebo na mobily podle předem stanoveného scénáře.
„O2 KISS dokáže pomoci v případě ohrožení střelcem nebo násilníkem, svolává krizové štáby, pomáhá při vyhlašování a řízení traumaplánů, při nehodách nebo jiných mimořádných situacích. Právě v takových chvílích je rychlost a spolehlivost komunikace rozhodující a každá sekunda se počítá. Díky předem stanovených a scénářů oslovuje a v jeden moment informuje desítky i stovky lidí najednou a pomáhá tak řídit a zvládat mimořádné situace centralizovaně,“ uvedl obchodní ředitel O2 Tomáš Linhart.