ROZHOVOR SE ZEMANEM

Zemana výsledek voleb překvapil. Náskok 16 % pro Pavla nečekal

ROZHOVOR SE ZEMANEM
Zemana výsledek voleb překvapil. Náskok 16 % pro Pavla nečekal

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Odcházejícího prezidenta Miloše Zemana překvapily výsledky voleb. "Čekal jsem, že možná Petr Pavel vyhraje, ale že vyhraje náskokem 16 procent, to jsem nečekal," řekl Zeman, který vyjádřil podporu poraženému Andrejovi Babišovi (ANO), v rozhovoru živě z Lán na rádiu Frekvence a televizi CNN Prima News.

"André Malraux napsal knihu, jmenuje se Lidský úděl, a já bych s panem Pavlem, pokud se setkáme, chtěl mluvit o prezidentském údělu. Je to něco velmi podobného," odpověděl Zeman na otázku, o čem se s nově zvoleným prezidentem bude chtít jako první pobavit. Pavel České televizi řekl, že se rovněž setkání se Zemanem nebrání. "Pokud mi bude chtít sdělit nějaké rady do života, rád si je vyslechnu. Na druhou stranu se obávám, že prezident Zeman mi nemá moc co dát, navazovat bych na něj příliš nechtěl," řekl Pavel.

Jako zásadní moudro, kterou by chtěl Zeman svému nástupci předat, je, že by jako prezident měl oplývat věcnými znalosti a nejen radami svých poradců. "Základní myšlenka by měla být, že pokud chce radit vládě, případně opozici, tak moje rady by měly být v každém případě podloženy věcnou znalostí," řekl Zeman.

Vytkl Pavlovi, že v kampani rozděloval společnost na demokratické a nedemokratické voliče, případně na tábory dobra a zla. Zeman rovněž komentoval rozdělování voličů. "Jediné rozlišení, které bych uznal, jsou občané, kteří jdou k volbám, a ti, kteří k volbám nejdou. Ti, kteří k volbám nejdou, nejsou tak úplně demokraté," řekl Zeman. K Babišově kampani se vyjadřovat nechtěl, aby poraženému nesypal sůl do ran.

Pavla ve druhém kole podpořilo 58,32 procenta voličů, Babiše 41,67 procenta. Zeman Pavlovi pogratuloval již dříve. Ve volbách ale fandil Babišovi. Odmítl tvrzení premiéra Petra Fialy (ODS), že "možná začíná konec Babišovy éry". "Já jednou neuspěl v prezidentské volbě v roce 2003, ať už z jakýchkoliv příčin. Všichni mě tenkrát odepisovali, za deset let jsem se vrátil a dvakrát vyhrál prezidentské volby. Neodepisujme nikoho předčasně," řekl v rozhovoru.

lnv