Změna politiky EU: Zastavte migraci, nebo od nás nedostanete peníze, vyzve unie africké státy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská komise chystá zásadní změnu ve své rozvojové politice vůči Africe. Pokud chtějí africké státy dál čerpat evropské prostředky, budou muset výrazně omezit počet migrantů směřujících do Evropy. Vyplývá to z návrhu, který má být oficiálně představen příští týden v rámci příprav víceletého finančního rámce. Dokument, s nímž se seznámil server Politico.eu, počítá s tím, že budoucí pomoc bude navázána na konkrétní výsledky v oblasti migrace.
Změna přístupu přichází v době, kdy se Evropská unie stále více přiklání k modelu, který dlouhodobě uplatňují Spojené státy nebo Velká Británie – tedy využívání zahraniční pomoci jako prostředku k prosazování domácích politických priorit. Komise proto v návrhu hovoří o „flexibilním motivačním přístupu“, v jehož rámci by bylo možné v krajním případě pomoc omezit, stáhnout nebo přesměrovat do jiných zemí. Cílem je podle autorů návrhu zajistit, že prostředky EU budou využity k dosažení konkrétních cílů, v tomto případě k omezení nelegální migrace ze subsaharské Afriky.
O návrhu se bude rozhodovat v nově složeném Evropském parlamentu, který vzešel z loňských voleb. Politico.eu upozorňuje, že návrh přichází v době, kdy sílí tlak ze strany pravicových stran i některých vlád členských států. Iniciativu podporuje například italská premiérka Giorgia Meloniová, stejně jako dánská vláda. Obojí vlády dlouhodobě usilují o to, aby se migrační politika EU více přiblížila modelu tuniské dohody z loňského roku. Ta spočívala v tom, že Brusel přislíbil Tunisku miliardový balík pomoci výměnou za zpřísnění hraniční kontroly a zpětné přijímání migrantů.
Návrh nové podmíněnosti navazuje i na prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která již dříve vyzývala k „větší soudržnosti mezi migrační, azylovou a zahraniční politikou EU“. Jednotlivé evropské fondy se mají podle nového rámce spojit pod hlavičkou programu Global Europe. Ten bude rozdělen do šesti geografických oblastí, mezi nimiž figuruje i Subsaharská Afrika, Blízký východ nebo severní Afrika. Přesné rozdělení peněz ale zatím není známé.
Podle návrhu mají být výdaje na poválečnou obnovu Ukrajiny financovány zcela odděleně a nebude tak docházet ke krácení prostředků, které jsou určeny pro Afriku. Evropská komise by měla detailní návrh rozpočtu a nových pravidel zveřejnit v následujících dnech. Až poté bude zřejmé, kolik peněz má jít do jednotlivých regionů a jaké konkrétní migrační podmínky budou uplatněny.
Návrh ale čelí kritice ze strany některých europoslanců. Proti se staví zejména levicové frakce, jako je S&D nebo Zelení, podle nichž může nová podmíněnost narušit základní principy rozvojové spolupráce. Upozorňují, že tradiční cíle, jako je boj s chudobou, by mohly ustoupit politickým tlakům na snížení migrace. I tyto hlasy bude muset Komise při vyjednávání o konečné podobě návrhu brát v úvahu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.