Dna jsme ještě nedosáhli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před našimi zraky jdou další a další díly dramatu, na které se nikdo ze zodpovědných politiků asi nedívá – a rozhodně na něj nikdo z nich nereaguje.
Aby toho nebylo málo, připomeňme, že právě roku 2022 do České republiky utekly před válkou statisíce Ukrajinců, mezi nimi asi sto tisíc žen v plodném věku, které o několik tisíc svých dětí drsnost českého propadu poněkud kompenzují. V onom roce 2022 eviduje ČSÚ 1400 dětí, které se narodily nově příchozím Ukrajinkám, v dalších letech jich bude přirozeně víc.
Ačkoli demografické drama u nás nakousli vědci (z už zmiňované skupiny SMIS), téma bylo v české veřejné diskusi pohozeno pod stůl, kde se o něj asi jako o kost měli smět poprat dezoláti. Oficiální politika o naši demografickou krizi ani nezavadí, Petr Fiala byl jednou ve sněmovně donucen poslancem SPD vyjádřit se k ní při interpelacích, prokázal elementární neznalost a ještě k interpelujícímu poslanci mluvil tónem profesora, kterého nepřipravený student nepotěšil.
Žijeme v zemi, jejíž elity předstírají strategické uvažování, v zemi, kde se pořádají konference o tom, že stojíme na křižovatce a teď se rozhoduje o vývoji na desítky let dopředu. Vláda vynaložila hodně energie na změny v důchodovém systému. A současně je to vláda, u níž si ani nemůžeme být jisti, že demografickou krizi vzala na vědomí, že ji uznala jako faktor do svých výpočtů.
Smysl by to mlčení naší politické třídy dávalo, pokud ona mlčky předpokládala, že u nás ty statisíce Ukrajinců zakotví natrvalo a že po válce se ještě k těm ženám přistěhují jejich demobilizovaní muži a partneři a náš výpadek pak vyrovnají. Pravděpodobnější ale je nechuť ohlížet se na výsledky vlastního vládnutí. Buď k příčinám pádu v porodnosti patří vakcína proti covidu-19 (ženám v nejplodnějších ročnících byla zpřístupněna v létě 2021, takže je tu přinejmenším korelace) a za vakcinační kampaní stáli stejně Babiš jako Fiala. Ale i kdyby v tom vakcína nehrála roli a důvody by byly „jen“ socioekonomické, tedy nechuť přivádět děti do churavějící ekonomiky a do rekordní inflace, i to je dílo započaté ANO a rozvinuté pětikoalicí. Máme tu jakousi tichou národní frontu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.