Brusel potřebuje peníze a tak plaťte. Evropská komise chce zavést daně pro velké firmy, píše FT
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská komise připravuje návrh nové daně, která by se vztahovala na všechny velké firmy působící v EU s čistým obratem nad 50 milionů eur (1,26 miliardy Kč). Tato daň je označovaná jako "korporátní zdroj pro Evropu" a má sloužit jako nový nezávislý příjem do unijního rozpočtu. Zdaněny mají být jak evropské, tak zahraniční firmy působící na jednotném trhu. Systém bude odstupňovaný - čím vyšší příjmy firma má, tím vyšší bude její odvod. Návrh bude oficiálně představen příští týden, ale záleží, jestli bude schválen všemi členskými státy, jak píší Financial Times.
Komise kromě nových daní pro velké firmy navrhuje další nové zdroje příjmů. Patří mezi ně podíl z vyšších spotřebních daní z tabáku, poplatek za nerecyklovaný elektroodpad a manipulační poplatek za balíky z dlouhodobé e-commerce (obchod prováděný za pomocí internetu), který se nejvíce dotkne dovozu z Číny. V minulosti se podobné celoevropské daně (například daň z finančních transakcí) nedařilo prosadit. Komise potřebuje peníze na zbrojení a Green Deal. Tak argumentuje, že vzhledem k rostoucím nákladům je třeba přistoupit k radikálnějším řešením.
Nápad se neobjevil jen tak. Už ve čtvrtek informoval bruselský server Politico, že ve europoslanci ve středu vyzvali Komisi k zavedení celounijních daní, které by pokryly zvýšené úrokové sazby ze společného dluhu bloku. "Zákonodárci EU ve středu hlasováním 356 ku 199 podpořili zprávu, která vyzývá výkonnou moc EU ke zvýšení daní pro velké podniky, aby bylo možné financovat rozpočet na rok 2024, který je zatížen rekordní inflací a zvýšenými úroky ze společného dluhu," napsalo Politico. A dva dny poté, FT přišly se zprávou, že už příští týden Komise s návrhem přijde.
Evropské firmy přitom nyní čelí slabému hospodářskému růstu a vysokým nákladům na energie, proto podnikatelé pociťují obavy. a Evropa citelně zaostává jak za Asii, tak také za USA. Generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon nedávno varoval, že evropské firmy prohrávají proti americkým a čínským společnostem. Návrh se navíc může setkat s odporem některých členských států - především čistých plátců do rozpočtu EU, jako jsou Německo, Nizozemsko nebo Rakousko, připomíná FT.
Unijní rozpočet financují zejména příspěvky členských států, ale Komise se snaží jeho strukturu rozčlenit a sama získávat příjem z evropských daní. V současnosti takto využívá příjmy z emisního systému, cel nebo poplatků za nerecyklovaný plast. Nově zvažuje navýšení těchto příjmů i zavedení uhlíkového cla CBAM, jeho tři čtvrtiny mají putovat právě do rozpočtu EU. Odhaduje se, že jen CBAM přinese od roku 2026 až 1,5 miliardy eur (37,8 miliardy Kč) ročně. Návrh zatím není finální, částky i detaily se stále upravují a budou oficiálně zveřejněny ve středu.
Politico připomíná, že euroskeptické strany, které se staví proti centralizované daňové a výdajové politice EU, hlasovaly proti těmto plánům a vyzvaly Komisi, aby našla dodatečné finanční prostředky ze svého ročního rozpočtu, který se pohybuje od 160 do 180 miliard eur.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.