KOMENTÁŘ Lenky Zlámalové

Nejhorší, co nás může potkat, je potravinová soběstačnost

KOMENTÁŘ Lenky Zlámalové
Nejhorší, co nás může potkat, je potravinová soběstačnost

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nový ministr zemědělství Marek Výborný má na startu vládní kariéry jednu obrovskou výhodu. Jeho předchůdce Zdeněk Nekula nastavil laťku tak nízko, že jeho nástupce by se musel opravdu hodně a aktivně snažit, aby ji nepřeskočil. Stačí nedělat vůbec nic. Zdeněk Nekula byl tragikomickou postavou, když osciloval mezi rolí lobbisty za zájmy zemědělců a reklamního agenta slevových akcí německého obchodního řetězce Lidl.

Jeho ignorování faktů, když v rozporu s realitou oficiálních statistik i šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže tvrdil, že za rekordní zdražování potravin můžou obchodníci, přestože prokazatelně nejvíc zdražovali zemědělci a potravináři, jasně ukazovalo, že volič alias zákazník není tím, jehož zájmy by Zdeněk Nekula hájil.

Tato epizoda naštěstí skončila. Marek Výborný patří k nejrozumnějším lidoveckým politikům. Jako jeden z mála nikdy nebudil dojem, že je ve vleku agrobaronů. Což se rozhodně nedalo říct o současném předsedovi strany Marianu Jurečkovi v době, kdy on sám byl ministrem zemědělství ve vládě se sociálními demokraty a Andrejem Babišem.

Gymnaziální ředitel Marek Výborný otevřeně říká, že není žádným expertem na zemědělství. To může být buď výhoda nadhledu, nebo slabost, pokud by se nechal ovládnout agrární lobby. Hned na začátku se uvedl dvěma výroky, z nichž první budí naději. A druhý naopak obavy.

Nový ministr tvrdí, že chce výrazně omezit dotační byznys v zemědělství. To je nadějná ambice, k níž má Marek Výborný hodně prostoru. V rámci konsolidačního balíčku se má nejvíc národních dotací seškrtat právě zemědělcům. A pokud je nový ministr o potřebě dotační byznys sekat, kde se dá, skutečně přesvědčen, může svému kolegovi Zbyňku Stanjurovi navrhnout, že těch dotací seškrtá ještě víc. Prostor má jeden z největších ze všech členů vlády.

Druhé entrée Marka Výborného naopak budí obavy. Při nástupu prohlásil, že Česká republika by měla směřovat k potravinové soběstačnosti. Chtějme věřit tomu, že je to úlet, který vychází z toho, že se Marek Výborný dosud zemědělstvím nikdy nezabýval.

Jestli by nás totiž něco opravdu uvrhlo do dlouhé doby rekordního zdražování potravin a poklesu kvality jídla, je to právě potravinová soběstačnost. Jedním z důvodů, proč u nás jídlo zdražuje rychleji než jinde, je slabá konkurence. V řadě komodit ovládají trh dva tři hráči. Není to dominantní postavení, které by dávalo prostor pro zásah antimonopolního úřadu. Není to ani kartel. Je to nedokonalá konkurence, která vždy vede k vyšší ceně a nižší kvalitě. Protože si to prostě hráči na trhu můžou dovolit.

Výsledkem jsou rekordní zisky zemědělců, které se loni zvedly o 147 procent. Včera trend potvrdily i rekordní zisky největšího hráče v zemědělství a potravinářství. Koncernu Agrofert lídra opozice Andreje Babiše. Toho času zaparkovaného ve svěřenském fondu ovládaném Babišovou manželkou a jeho právníky.

Ničivou sílu potravinové soběstačnosti si dokáže představit úplně každý. Je to rozdíl mezi tím, když budete mít na pultu tři másla od tří českých dodavatelů. Nebo jich budete mít třicet od firem z celé Evropy, které se mezi sebou budou přetahovat, abyste si koupili právě to jejich. To je dokonalá konkurence. Konstelace nejlepší ceny a kvality.

České zemědělce a potravináře to bude přirozeně hnát k vyšší kvalitě a nižší ceně. To je úkol pro ministra zemědělství. Výkon každého zvedá ostrá konkurence, zemědělci nejsou výjimkou. Potravinová soběstačnost je slogan agrobaronů.