Windfall tax na zbrojaře v době zbrojení je nesmysl, říká Hampl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Windfall tax na zbrojaře v čase zbrojení je stejný logický nesmyl jako windfall tax na firmy, které vyrábějí roušky v časech covidu. Pro Echo24 to řekl ekonom a předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl, který se podílel na designu mimořádné daně na energetické podniky a banky. Dodal, že pokud je zbrojení priorita, nedává smysl ho zdanit. Pokud prioritou není a chtějí se získat peníze na důchody či školství, pak jde o legitimní ekonomickou úvahu. Uvalit na zbrojaře mimořádnou daň navrhuje hnutí ANO, vláda Petra Fialy (ODS) to odmítá.
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil v dubnu například v ČT24 o možnosti řešit zvýšené výdaje na obranu právě zavedením windfall tax, tedy daň z mimořádných zisků, na zbrojní podniky, které mají z obnovené poptávky po svých produktech po celé Evropě finanční prospěch. „Windfall tax. Tak jak to má ČEZ a banky, ale ty tomu nějakým způsobem unikly. Já myslím, že to dává logiku. Proč by lidi měli platit vyššími daněmi za zbrojení?“ uvedl Babiš. Současná vláda naopak windfall tax na zbrojaře odmítá.
Zbrojaři skutečně své výdělky výrazně navyšují. Například Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy 5,512 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 50,3 procenta. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za tři měsíce roku 523,9 milionu korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 72,8 procenta. Výnosy i zisk byly rekordní. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu, které Colt CZ zveřejnil.
Předseda NRR Hampl byl spoluautorem windfall tax, kterou vláda Petra Fialy (ODS) uvalila na energetické podniky či banky. V rozhovoru pro Echo24 nyní řekl, že smysl windfall tax či podobné daně je, že existuje nějaké odvětví, které produkuje nominálně mnohem více, než by odpovídalo normálnímu stavu světa. „A vy říkáte, že mu nominálně něco vezmete. Windfall tax na zbrojaře v čase zbrojení je stejný logický nesmyl jako windfall tax na firmy, co vyrábějí roušky v časech covidu. Vy nechcete, aby produkce bylo méně. Máte okamžiky, kdy říkáte, že někdo dostává víc a neměl by, a pak okamžiky, kdy někdo dostává víc a měl by. Nejsem si úplně jistý, že tomu ve veřejné debatě rozumíme,“ řekl Hampl.
„Pokud je prioritou zbrojení – to já nevím, to musí říct politická elita – tak nedává smysl tu dodatečnou prioritu zdaňovat. Pokud není prioritou zbrojení, ale důchody nebo školství, tak je to legitimní úvaha,“ dodal.
Popsal také, jaký by byl rozdíl v mimořádné dani na zbrojaře oproti té dosud platící windfall tax. „My, když jsme o té dani uvažovali v čase energetické krize, tak ta úvaha byla jednoduchá. Někdo inkasuje z důvodů, které nejsou na jeho straně, mnohem více peněz a někdo jiný platí mnohem více. A ten windfall to měl jako kdyby srovnat. Ale to nebylo, že někdo říkal energetikům ‚vyrábějte méně‘, všichni říkali, ať klidně vyrábějí, ale že mají moc velký výnos. Není to v žádném případě stejná situace. Nejde o to, že někdo víc vydělává, ale o to, zda má někdo vyrábět víc, nebo ne,“ uvedl dále Hampl s tím, že chápe, že jsou lidé nebo politické síly, které říkají, že se tady nemá produkovat více, to je legitimní politická debata.
Sám by na obranu ušetřil přeskupením priorit, respektive vypuštěním priority dekarbonizace. „Já jsem od začátku říkal, že pokud jsou výdaje, které nejsou úplně elektorátu sympatické a zároveň jsou velké, což je třeba právě zbrojení, tak jediný způsob, jak je ufinancovat bez excesivního zdanění nebo zadlužení, je varianta výměny za jiné výdaje, které nejsou občanům příliš milé, což je podle mě dekarbonizace,“ míní Hampl.
Zbrojení je podle něj moc velká výdajová položka na to, aby se dalo ufinancovat tak, že si toho nikdo nevšimne. „Je to čistě cynická a pragmatická úvaha, čeho se lidé raději vzdají, jestli dvanáctého důchodů, nebo rekonstrukce domu po babičce. Já myslím, že toho druhého. Je to mnohem pravděpodobnější, že to všichni přijmou. Já nebudu ten, kdo bude navrhovat, aby senioři dostali pouze jedenáct důchodů a že nemocnice mají dostat jedenáct plateb místo dvanácti, aby to tomu odpovídalo. Jsem odvážný, ale ne takhle odvážný. Dekarbonizace je prostor, se kterým jde pracovat,“ dodal Hampl.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.