Krize v NUDZ: Část zaměstnanců zpochybňuje ředitele a hlásí ztrátu 40 milionů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zaměstnanci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) předali na ministerstvo zdravotnictví otevřený dopis se 120 podpisy proti řediteli Petru Winklerovi. Upozorňují v něm na atmosféru v ústavu i problémy s hospodařením. Ředitel považuje nařčení v dopise za pomluvu, podniká právní kroky. V reakci na neshody vyzval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), aby zájemci o vedení NUDZ předložili vizi jeho řízení a dalšího rozvoje pro roky 2025 až 2030. O vizi Válek požádá také Winklera. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou poskytlo ministerstvo zdravotnictví.
Situace v NUDZ není v současné době uspokojivá a část zaměstnanců veřejně vyjadřuje řediteli ústavu Petrovi Winklerovi nedůvěru, uvedlo ministerstvo. Od listopadu loňského roku zaměstnanci MZd kontaktovali opakovaně. "V současné době hrozí, že pokračující ekonomická nestabilita a eroze důvěry uvnitř ústavu povedou k odchodu špičkových odborníků do zahraničí či jiných institucí. Takový vývoj by měl zásadní dopad nejen na samotný NUDZ, ale i na celou českou psychiatrii a neurovědy," uvedl vedoucí výzkumného centra NUDZ Filip Španiel.
Zaměstnanci kritizují ředitelovy personální kroky nebo zásahy do provozu klinické části ústavu, přestože není vzděláním lékař. Některé chování označují i jako bossing, tedy šikanu na pracovišti. Winkler podle vyjádření mluvčího ústavu Jana Červenky situaci považuje za nešťastnou, důvod k rezignaci ale nevidí. "Některá nařčení, která se dotýkají přímo osoby ředitele NUDZ Petra Winklera, lze dle jeho názoru posoudit jako trestný čin pomluvy, a v této věci proto podniká právní kroky," uvedl mluvčí.
Hospodaření ústavu se podle Winklera za dobu jeho vedení zlepšilo, byly nastavené transparentní procesy. Zaměstnanci ale právě hospodařen v dopise zpochybňují. Loni v září podle jejich informací byl NUDZ devět milionů v zisku, na konci roku byla ztráta 39,6 milionu korun. Ředitel odboru přímo řízených organizací Jan Michálek k tomu pro média uvedl, že MZd poslalo loni meziročně o 25 milionů nižší provozní příspěvek.
Zájemci o budoucí vedení ústavu mají své vize ministerstvu předložit do konce června, podle Michálka pak bude zhruba měsíc trvat jejich vyhodnocení. "Oblast duševního zdraví v České republice má zcela jistě k řešení jiné záležitosti, než jsou spory jednotlivých osob či skupin v jedné z klíčových institucí v této oblasti. Proto jsem rozhodl, že dám příležitost komukoli, kdo má zájem a kvalifikaci vést instituci tohoto typu, aby nastínil vizi, jak si další vedení a rozvoj NUDZ představuje. O vizi dalšího fungování NUDZ požádám i současného ředitele Winklera," uvedl ministr.
Podle ministerstva jde o transparentní postup, jak dát komukoli možnost navrhnout vizi řízení a dalšího směřování NUDZ. Zájemci mohou své vize předložit do 30. června, poté je posoudí odborná komise složená ze zástupců ministerstva zdravotnictví a dalších odborníků. Komise pak doporučí další postup, na jehož základě ministr zdravotnictví rozhodne.
Winkler vede NUDZ od června 2021, do funkce ho tehdy jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V čele ústavu, který sídlí ve středočeských Klecanech, Winkler nahradil psychiatra Cyrila Höschla. Winkler působí v NUDZ od roku 2011, před nástupem do čela ústavu byl vedoucím výzkumným pracovníkem. Dříve působil v Psychiatrickém centru Praha.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.