PORADCE PETRA PAVLA

„A co lobbista Kolář?“ ptal se Babiš v kampani. Bývalý diplomat už radí Pavlovi

PORADCE PETRA PAVLA
„A co lobbista Kolář?“ ptal se Babiš v kampani. Bývalý diplomat už radí Pavlovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Podle dosavadních informací je téměř potvrzené, že neoficiálním zahraničně-politickým poradcem nově zvoleného prezidenta Petra Pavla bude bývalý diplomat a manažer Petr Kolář. Dlouho se diskutovalo o tom, že se Kolář stane jedním z Pavlových poradců, ale Pavel to nechtěl oficiálně potvrdit. Kolářovým jménem se často oháněl také poslanec, bývalý prezidentský kandidát a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který paradoxně jeho rad využíval už v minulosti. Sám Pavel označil Koláře za „přítele po boku“ a pro Český rozhlas řekl, že „jediný Kolář, který bude mít na Hradě slovo, bude protokolář.“

Postavení Petra Koláře jako jednoho z Pavlových poradců také potvrzuje článek Seznam Zpráv, který se zabývá Pavlovým telefonátem s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wenovou. V textu je Kolář označený jako zahraničně-politický poradce Petra Pavla a potvrzuje, že telefonát proběhl po konzultaci s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti).

„Zvolený prezident své kroky v zahraniční politice koordinuje s vládou a konzultuje s ministrem zahraničních věcí. Jeho kroky jsou v souladu s koncepcí české zahraniční politiky. Jsme suverénní stát a zvolený prezident se nezodpovídá žádné cizí mocnosti,“ řekl Kolář pro Seznam Zprávy.

Bývalý náměstek ministra zahraničních věcí a velvyslanec ve Švédsku, Irsku, Rusku a USA Petr Kolář už v roce 1999 působil jako neformální poradce prezidentské kanceláře, kde se zabýval evropskou integrací a otázkami kolem Balkánu.

Od roku 2014 spolupracuje s americkou lobbistickou a právnickou kanceláří Squire Patton Boggs a s think thankem Evropské hodnoty. Chvíli také pracoval jako manažer a ředitel mezinárodních vztahů pro mezinárodní investiční skupinu PPF, kde se stala především o asijské trhy. Už řadu let působí jako zahraničně-politický poradce pro české politiky a chvíli se o něm uvažovalo jako o nástupci Karla Schwarzenberga na postu ministra zahraničí.

Jako neformální poradce o zahraničně-politických otázkách pracoval s expremiérem Andrejem Babišem v roce 2020, což potvrdila Babišova pravá ruka Tünde Bartha. Rady a konzultace také poskytuje předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) a dlouhodobě spolupracuje s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem. Kvůli tomu se Kolář stal terčem kritiky ze strany Andreje Babiše, který se během prezidentské kampaně do bývalého velvyslance ve Washingtonu a Moskvě často trefoval.

Babiš v televizní debatě před druhým kolem prezidentských voleb řekl, že nemá žádné sponzory a je jediným nezávislým kandidátem. „Je naivní se domnívat, že sponzoři nemají své zájmy. Pan Pavel je druhý pokus lobbisty Koláře po Drahošovi, neuspěl, teď to pro kandidáta tohohle lobbisty vypadá pozitivně, pokud se spočítají všechny hlasy,“ prohlásil Babiš před týdnem.

Paradoxem je fakt, že s Kolářem se radil sám Babiš. „Když stál jako premiér o nějakou konzultaci ve věcech USA a NATO, byl jsem k dispozici. Nikdy jsem ale nebyl jeho poradce, nikoli formálně, jen jako občan odborník,“ říká Kolář s tím, že Babišova kritika ho překvapila. „Asi mu přijde, že jsem nějak moc občansky aktivní, což je pravda. Jsem aktivní občan, snažím se pomáhat všem, kterým jde o blaho této země,“ dodává.

Do Koláře se také opřela ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. „Petr Kolář je právníkem významné americké kanceláře, která lobbovala proti ruským sankcím, zastupovala Gazprom či Agrofert, on lobbuje v České republice za zbrojařský průmysl,“ řekla Nerudová v televizní debatě na CNN Prima News. „Jeden z mých klientů je Česká zbrojovka, které jsem pomáhal s akvizicí Coltu v USA a Kanadě, a to si myslím, že je dobře,“ reagoval na tvrzení Kolář.

Kromě toho se Kolář už v minulosti vyjádřil, že s Pavlem neplánuje návrat do státních služeb. „Celou dobu generálovi v zahraničněpolitických a bezpečnostních otázkách radím. Když je Petr Pavel dotazován, zda budu v hradním týmu, říká, že budu jako externista, poradce pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Pokud o to bude stát, budu rád k dispozici. On říká, že bude rád. Takto se to schází,“ říká Kolář pro Seznam Zprávy.

K působení v Pavlově volebním štábu se Kolář také vyjádřil na twitteru už v minulosti. „Pro všechny, kteří mi opakovaně podsouvají, že pokud se  Petr Pavel⁩ stane prezidentem, budu já jeho kancléřem, resp. vedoucím Kanceláře prezidenta republiky: Ne. Nebudu. Jsem spokojený OSVČ a do žádného zaměstnaneckého poměru se nechystám,“ napsal Kolář s tím, že prezidentskou kanceláře povede Jana Vohralíková.

Nově zvolený prezident Pavel v debatě pro Český rozhlas se snažil zmínky o budoucí práci Koláře pro Hrad odmítnout za pomoci vtipu. „Jediný Kolář, který bude mít na Hradě slovo, bude protokolář,“ řekl Pavel v poslední debatě před druhým kolem prezidentských voleb. Zatímco Kolář v rozhovoru pro server iROZHLAS sdělil, že jeho role v kampani bývalého generála a předsedy NATO je minimální.

„Pokud bych měl dnes nějak svojí roli ohledně kampaně charakterizovat, tak asi jako člověka, který když je potřeba, dává svůj názor a oponenturu k tomu, jak to probíhá. Nejsem součástí týmu. Pokud mám názor na to, co se děje, a chci se k panu generálovi dostat, napíšu mu přímo a pokud je pan generál ochoten se tím zabývat a nějak se nad tím zamyslet, tak mám většinou zpětnou vazbu. Buďto mi zavolá, napíše, ale žádnou kampaň nedělám. Nejsem volební stratég, nerozumím politickému marketingu,“ vysvětluje Kolář, který byl během vyhlášení volebních výsledků v Pavlově štábu označen jako „přítel po boku“.

„Stejně jako to dělám pro pana předsedu Senátu Miloše Vystrčila, jsem jeho oficiálním externím poradcem pro zahraniční a bezpečnostní politiku a mezinárodní vztahy, ale nejsem zaměstnancem ani Senátu, ani nějaké jiné další státní instituce. A nepobírám za to žádné peníze, nechci být placen z peněz daňových poplatníků. Chci této zemi prospět, ale nechci si za to nechat platit,“ doplnil bývalý diplomat.

Podle Pavla je Kolář hlavně politik s úspěšnou diplomatickou kariérou. „Petr Kolář nejenom, že mi byl v řadě věcí rádcem, ale je mi také přítelem, a to, že nejsme v žádném vztahu permanentním, že tedy nebyl součástí týmu, ani nechce být součástí žádné pevné struktury, tak nám právě dává možnost toho odstupu,“ sdělil Pavel v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

„Já jsem rád, že takového člověka ve své blízkosti mám, že se na jeho rady mohu spolehnout. Ale právě ta volnost toho našeho spojení je v tom, že já rady rád přijmu, ale zdaleka nedělám žádný závazek, že se jimi budu řídit,“ doplnil bývalý předseda Vojenského výboru NATO a nový český prezident.

 

vhk