Anna Franková s palestinským šátkem. Muzeum v Postupimi odmítá sundat kontroverzní obraz
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Soukromé muzeum Fluxus+ v německé Postupimi odmítá odstranit kontroverzní dílo, na kterém je židovská dívka Anna Franková známá po celém světě díky svému tajnému deníku v době německé okupace, která nakonec nepřežila se svou rodinou holokaust, vyobrazena s palestinským šátkem. Proti expozici se ostře ohradilo izraelské velvyslanectví v Německu, které mluví o antisemitismu a relativizaci holokaustu. Věcí se už zabývá prokuratura, informuje německý deník Die Welt.
Dílo italského umělce Costantina Cierva, které je součástí výstavy „Comune – Paradox podobnosti v konfliktu na Blízkém východě“, zobrazuje známou oběť holokaustu s palestinským šátkem a tabletem v ruce. Izraelská diplomacie to na síti X označila za „delegitimaci Izraele“ a normalizaci terorismu pod rouškou umělecké svobody. Velvyslanectví k tomu také uvedlo, že dílo: „legitimizuje teror těch, kteří chtějí zničit demokratický stát Izrael. Chce naznačit, že Židé jsou dnešními nacisty.
Antisemitismus-Vorwürfe – Anne-Frank-Bild mit Palästinensertuch löst Empörung aus https://t.co/dpW5OqUcWK pic.twitter.com/9ux6Pmc8Vp
— WELT (@welt) December 17, 2025
Vedení muzea však kritiku odmítá a trvá na tom, že obraz nesundá. Podle muzea jde o „symbol odsouzení násilí“ a snahu o kritickou reflexi konfliktů, nikoliv o útok na židovskou komunitu. Muzeum v reakci na tlak pouze doplnilo k obrazu vysvětlující text: „Její památka jako oběti holocaustu není jen připomínkou šoa, ale stává se univerzálním symbolem odsouzení násilí.“ Muzeum dále tvrdí, že jde o pokus o zastrašení.
Do sporu zasáhl i pověřenec pro boj proti antisemitismu ve spolkové zemi Braniborsko Andreas Büttner, který se v případu angažuje již několik týdnů a volá po odstranění díla. „Nejjednodušší variantou by bylo tento obraz sundat. Uráží city židovské komunity,“ uvedl Büttner. Spor se mezitím přenesl do právní roviny, případem se na základě trestního oznámení začala zabývat postupimská prokuratura.
In Potsdam präsentiert Costantino Ciervo eine Ausstellung, die den Nahostkonflikt in einer zynischen Gleichsetzung auflöst. Dafür steht das Bild von Anne Frank mit Kufiya – eine völlig ahistorische Verdrehung, Delegitimierung Israels und Relativierung des Holocausts.
— Botschaft Israel (@IsraelinGermany) December 2, 2025
Die… https://t.co/RPicJmvQ2W
Anna Franková, která se proslavila svým deníkem psaným při ukrývání před nacisty, zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen a je celosvětovým symbolem obětí holokaustu. Expozice má trvat až do 1. února 2026.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.