Německá zpravodajská služba označila AfD za jednoznačně extremistickou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá zpravodajská služba - Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) - oficiálně označila politickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za prokazatelně pravicově extremistickou. Informoval o tom například deník Bild. Úřad změnu hodnocení zdůvodnil tím, že se potvrdilo podezření, že strana činí kroky namířené proti svobodnému a demokratickému uspořádání země.
AfD se po únorových předčasných volbách stala ve Spolkovém sněmu druhou největší politickou silou a v povolebních průzkumech dokonce vede.
Zpravodajská služba oznámila, že podezření, že strana vyvíjí úsilí namířené proti základnímu svobodnému demokratickému řádu, bylo potvrzeno a v podstatných částech se stalo jistým.
Doposud byla AfD na federální úrovni klasifikována jako pravicový extremistický „podezřelý případ“ – nyní Spolkový úřad pro ochranu ústavy jde ještě o krok dál. Vzhledem k „extremistickému charakteru celé strany, který ignoruje lidskou důstojnost“, nyní Federální úřad pro ochranu ústavy klasifikuje celou AfD jako jednoznačně pravicově extremistickou. "Prohlášení a postoje strany a předních představitelů AfD porušují princip lidské důstojnosti," uvedli místopředsedové úřadu Sinan Selen a Silke Willemsová
Federální úřad pro ochranu ústavy může nyní snadněji využívat zpravodajské nástroje (např. zvukové a obrazové nahrávky, infiltrované informátory). „AfD například nepovažuje německé občany s migrační historií z převážně muslimských zemí za rovnocenné členy německého lidu, jak je etnicky definuje strana.“ uvádí úřad.
Teprve v květnu 2024 rozhodl Vrchní správní soud Severního Porýní-Vestfálska, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy může celou stranu sledovat jako tzv. podezřelý případ a výsledek byl zveřejněn dnes. To teoreticky otevírá cestu pro postup zákazu.
AfD, kterou ostatní parlamentní strany označují za populistickou až krajně pravicovou, se těší obzvláště na východě Německa značné oblibě. V Durynsku, Sasku a Sasku-Anhaltsku ji tamní zemské kontrarozvědky evidují jako stranu s prokazatelně extremistickými snahami, v dalších několika regionech ji pak z krajně pravicových aktivit podezřívají.
Kvůli kontroverzním postojům k německé nacistické minulosti a ostře vyhraněným názorům na migraci, muslimy či menšiny chce část spolkových poslanců, aby ústavní soud stranu AfD zakázal. K podobnému kroku, který má ale podle médií jen malou šanci na úspěch, vyzývají i různé aktivistické organizace.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.